Előszó
A CEBA Kiadó Budapest városrészeiről szóló sorozatának legújabb kiadványát tartja a kezében. Számos, az ország különböző településeit és régióit bemutató érdekes, ugyanakkor nagy érdeklődésre számottartó könyvekről van szó.
A kiadó célja, hogy az ország különböző részeit, így a főváros kerületeit is úgy mutassa be, hogy a térségről szóló információk közreadása mellett a külföldi és a hazai befektetők érdeklődését felkeltse.
Ez a kötet eddig még nem tapasztalt szemszögből mutatja be Újbudát, azt a folyamatot, amelyet a kerület a régmúlttól napjainkig megtett. Újbuda a főváros egyik legfiatalabb városrésze. Az 1930-as évek építkezései során alakult ki a mai városrész magja, szellemi élete és kultúrája. A 60-as években újabb területek népesültek be, nagy lakótelepek jöttek létre, melyek összekapcsolták a régi városrészt a külső kertekkel, a távolabbi kertes házas, falusias településrészekkel.
A változás, melyet ma látunk olyan látványos és gyors, mint a kezdetekkor volt.
A Duna partján épült gyárak helyét új irodaházak, bevásárlóközpontok váltják fel, az új egyetemi városrész a főváros büszkesége is. A Lágymányosi-öbölben korszerű kulturális és sportcentrum lesz, mellyel az évtizedek óta kevesek által látogatott területet Budapest lakosságának használatába adjuk át.
Látványában is szembetűnő, a mindennapokban közös együttműködést igényel a 4-es Metro építkezéseink megkezdése. Ezt az évek óta húzódó beruházást már régóta várjuk. Ha Metro elkészül gyorsan, korszerűen elérhetőek lesznek külső városrészeink, és megváltozik kapcsolatunk az agglomeráció településeivel is.
Egy éve új nevünk is van: Újbuda. Ez nemcsak a 20 különböző városrészt egybefogó közigazgatási egységet jelenti, hanem azt is, hogy dinamikusan fejlődő kerületünkben az egyféle gondolkodás és összetartó szellemi kohéziós erő célja az emberközpontú, élhető város megteremtése.
Vissza