Előszó
Az országban tapasztalható dinamikus társadalmi-gazdasági átalakulás szükségszerűen felgyorsította az új rendszer működését biztosító jogrendszer kialakítását, illetve korszerűsítését.
Ennek keretében a közelmúltban került sor a „munka világát" érintő jogterület megreformálására.
Az ide tartozó magasszintű jogszabályok funkcióit a következők szerint határozhatjuk meg:
- az új Munka Törvénykönyve a versenyszféra munkajogi kereteit határozza meg;
- a Közalkalmazotti Törvény az általános és a különös viszonyára épül, vagyis csupán azokat a kérdéseket rendezi, amelyek - figyelemmel a munkáltatói kör egyes specifikus jegyeire - a Munka Törvénykönyvétől eltérő szabályozást nem általánosságban, hanem csupán egyes esetekben tesznek szükségessé;
- a Köztisztviselői Törvény jellemzője:
olyan sajátos munkavégzési jogviszonyokat szabályoz, amelyekre a Munka Törvénykönyve nem releváns, ezek elkülönült kezelést igényelnek.
Az elmondottakhoz tartozik, hogy a közelmúltban több olyan jogszabály lépett hatályba, amelyek - közvetlenül vagy közvetve - kapcsolódnak az említett törvényekhez. Ilyen pl.:
- a Foglalkoztatási Törvény, illetve annak módosítása;
- a külföldiek munkavállalásának magyarországi engedélyezése;
- a munkanélküliek szociális támogatásával kapcsolatos szabályok;
- a kapcsolódó társadalombiztosítási szabályok módosítása és nem utolsó sorban,
- a Polgári Törvénykönyv idetartozó néhány legfontosabb rendelkezése. Az elmondottakat kézikönyvünk összeállítása elvi alapjának tekintjük.
Gyakorlati elvnek tekintettük, hogy egy olyan segédletet adjunk az ügyintézők kezébe, ami elsősorban nem bonyolult, jogi eszmefuttatásokból, extrém esetek felsorakoztatásából építkezik, hanem a mindennapi gyakorlati munkavégzésben ad eligazítást a nem mindig világos, egyértelmű jogszabályi meghatározások értelmezéséhez, a helyes gyakorlat felvázolásával.
Vissza