Előszó
A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Győr-Sopron Megyei Szervezetének módszertani füzete egyre inkább serkentőleg hat a Társulat tevékenyen munkálkodó tagjaira. Szerkesztőségünk egyre több és egyre jelentékenyebb tanulmányt kap, melyek egy-egy tudományág részterületének sokszor alapvető kérdéseivel foglalkoznak, gondolatébresztő lehetőségeket villantanak fel, s esetleges megjelentetésük után másokat is erre sarkallnak.
E szándék vezeti a Társulat Megyei Elnökségét, amikor lehetőséget nyújt az időnkénti megjelentetésre a módszertani füzet keretein túl is.
Fésűs András: Új módszerek a nyelvtanításban és a nyelvtanulásban című munkája is ilyen gondolatébresztő módszertani tanulmány. Nem egy véglegesen kimunkált metodikát ad, hanem inkább a gyakorlatban végzettekről számol be, ám magában rejti a további kísérletezések útjait, módozatait is. Éppen ezért hisszük, hogy egyúttal segítséget is nyújt a nyelvtanítás területén működőknek, serkentőleg hat egy véglegesnek tűnő módszer kimunkálására, ezen túlmenően pedig a nyelvtanítástól távol eső tudományágak művelőit is serkenti hasonló jellegű és tartalmú munkák írására.
Részlet a könyvből:
Napjaink nyelvtanulás iránti fokozott igénye egyre követelőkben írja élő a módszertani kérdések vizsgálatát: viszonylag rövid idő alatt kell a nyelveket tanulókban valóban alkalmazható, megbízható készségeket kialakítani.
A német, francia és angol nyelvet tanítom középiskolában, társadalmi tanfolyamokon és kísérleti csoportoknak. E sorokban néhány olyan módszeres eljárást szeretnék ismertetni, melyeket munkám során kísérleteztem, alakítottam ki választ keresvén arra, hogy az elméleti kutatásokiban már régóta élő nyelvelméleti kérdések néhány vonatkozása miként alkalmazható, érvényesíthető a nyelvtanítás gyakorlatában. Mindegyik közölt eljárást kipróbáltuk laboratóriumi, stúdiós és hagyományos iskolai és tanfolyami keretben, s úgy érzem, bármelyik tanítási forma számára tartalmaznak termékenyítő, hasznos gondolatokat, megoldásokat.
Tanulmányomban, mely most az Olvasó kezébe kerül, az eddig kialakított és most is formálódó új eljárásaim közül azokat gyűjtöttem össze, melyeket mai állapotukban nagyrészt véglegesnek tekintek. Közlésükkel az a célom, hogy ily módon beszámoló jelleggel, rövid, gyakorlatias formában, könnyen áttekinthetően mutassam be összefüggéseikben őket. Írásom nem cikkgyűjtemény tehát, hanem tájékoztató néhány összefüggő és a gyakorlatban egy időben, egymás mellett alkalmazott és ható eljárásról. Másrészt mindvégig kerültem a bemutatott eljárások olyan elméleti alapvetését, mely más elméletekből származtatja, más elméletekhez köti, viszonyítja őket. Ezek kétségtelenül emelték volna írásom általánosítható értékét, viszont terjengőssé növelték volna olyan vonatkozásokkal, melyek a kérdés elméleti szakemberei előtt különben is azonnal világosan állnak. Csupán az egészen elkerülhetetlen utalásokat tettem meg szöveg között, olyan művekre, melyektől közvetlen indítást kaptam.
Vissza