Előszó
Közép- és Kelet-Európa államai közül Magyarország vezette be elsőként a hozzáadottérték-adó típusú forgalmi adót. Bár az 1988-as bevezetés óta az általános forgalmi adó jogi szabályozása többször módosult, sajátos jellemzőit azóta is megtartotta, melyek a következők:
• jellege szerint közvetett,
• a bevétel realizálási helye szerint fogyasztási,
• hatóköre szerint általános,
• a gazdasági folyamatokhoz való kapcsolódás szerint összfázisú,
• a beszedés technikája szerint nettó alapú.
Az általános forgalmi adó közvetett jellege abban nyilvánul meg, hogy az adó fizetője, illetve annak viselője személyében elválik egymástól. Az adó fizetője akként teljesíti kötelezettségét, hogy az értékesítési ár (díj) részeként az adóterhet is továbbhárítja vevőjére. Képletesen fogalmazva, az adó fizetője a postás szerepkörét játssza el az adó viselője és a költségvetés között.
Az adóteher továbbgörgetése az utolsó értékesítési pontig tart, amikor is a termék (szolgáltatás) a belföldi végső fogyasztóhoz jut. Belföldi végső fogyasztás egyéni és közösségi szinten egyaránt megvalósulhat. Az adóbevétel realizálási helye más aspektusból meghatározható úgy is, hogy nem terheli általános forgalmi adó a folyó termelő-felhasználást, valamint a végső felhasználási célok közül a beruházást és az exportot. Ez utóbbi abból a GATT által is szentesített alapelvből következik, hogy a közvetett adók tekintetében az ún. rendeltetési ország elve érvényesül, vagyis a közvetett adóterhet a terméket (szolgáltatást) vásárló abban az országban viseli, ahol azt felhasználja.
Már az elnevezés is utal arra, hogy az általános forgalmi adó igen széles hatókörű. Ez személyi és tárgyi értelemben egyaránt igáz. Személyi értelemben azért, mert az általános forgalmi adó lényegében a gazdasági élet összes szereplőjét adófizetőként integrálja. Tárgyi értelemben pedig azért, mert lényegében minden áruként értékesülő termékre és szolgáltatásra adókulcsot állapít meg.
Az általános forgalmi adó a gazdasági folyamatokhoz való kapcsolódása szerint összfázisú, ami azt jelenti, hogy belföldön minden értékesítési pont - ideértve a külföldről belföldre történő behozatalt is - egyben adózási pont.
Az általános forgalmi adó legsajátosabb vonását beszedési technikája adja. A versenysemlegességet torzító adóhalmozódást az általános forgalmi adó intézményesen küszöböli ki oly módon, hogy az adófizetők számára biztosítja a belföldi és külföldi eredetű beszerzésekben foglalt forgalmiadó-teher viselése alóli mentesülést.
Vissza