Előszó
A világ valamennyi városában előszeretettel készítik az olyan képeslapokat, amelyek bemutatják egy-egy város történetét, nevezetes épületeit, templomait és idegenforgalmi látványosságait.
Békéscsabáról is készítettek sok olyan képeslapot, amelyeken a város jellegzetes épületeit, utcáit és eseményeit örökítették meg. Ezek eljutottak a közelebbi és távolabbi városokba és országokba.
A városból elkerült egykori csabaiak örömmel vették kézbe ezeket a - többnyire színes - képeslapokat, mert emlékeztették az egykori szülővárosra, a jellegzetes épületeire, tereire, történelmi eseményeire, egykori randevú, az első csók helyszínére és az ifjúkori csínytevésekre.
Ez a könyv az utódok tisztelgése az elődök értékteremtő munkája előtt, amelyben a mulandóság dokumentumait tekinthetjük meg. A képeslapokat nézegetve szembesülünk a múltunk szellemi örökségével, városépítő és városszépítő munkásságával. Nyomon követhetjük a város egykori arculatának változását, megismerhetjük az üzletek kirakatait, feliratait, dekorációit, a városon keresztül haladó - egykor nagyon népszerű - kisvasúton zajló életet, a vasúti kocsikat és a mozdonyt, a Kossuth téren - egykor - nyüzsgő életet élő vasútállomást, laktanyát.
Rácsodálkozhatunk a korabeli ruhákra, esernyőkre, díszes női kalapokra, a katonák díszes zsinóros öltözékeire és színes csákóira. A város tisztségviselőinek elegáns ruházatára, csizmáira, díszmagyarjaira és díszkardjaira.
1905-től a Corvina Könyvkiadó, Tevan Adolf és még néhány kiadó jelentetett meg képeslapokat, jelentős részüket igényes, szép kivitelben. Az egykori BékésCsabáról készített képeslapok összegyűjtése Zsibrita Zoltán, kötetbe szerkesztése Dobrotka Pál munkájának eredménye.
Vissza