Előszó
Lükő Gábor folklór-, népzene- és néprajzkutató, az összehasonlító folklorisztika és a magyar szemiotika élő klasszikusa, a magyar népi kultúra elkötelezett kutatója 1999. november 4-én töltötte be 90. életévét.
Lükő Gábor elévülhetetlen érdemeket szerzett a Kárpát-medence népei kulturális örökségének feltárásában. A lükői szintézis felöleli a keleti népek és a magyarság, valamint a Kárpát-medence népcsoportjai kulturális kölcsönhatásának mélyreható, sokszempontú vizsgálatát (történelem, nyelv, díszítőművészet, szöveg- és zenefolklór). Külön figyelmet szentelt a különböző finnugor és török népek népművészeti és népzenei megnyilvánulásai történeti rétegződésének és területi változataiknak felkutatására. Hatásukat a magyar nép nyelvi, zenei és képi szimbólumrendszerére e tágabb, keleti összefüggésrendszerben - fejlődésében - próbálta megragadni és az egyes kulturális rétegeket különválasztani.
Hét évtizedes elmélyült kutatói munkásságának termése jelentős részben kiadatlan kézirat. Életműve a magyar társadalomtudomány és kultúrakutatás felbecsülhetetlen értéke, mind a mai napig csak szűk körben ismeretes, mert az elmúlt 50 évben nagyobbrészt a tudományos közélettől távol - sokszor mellőzve - alkotott és írásainak, tanulmányainak jelentős része kéziratban maradt, illetve nem teljes terjedelemben jelent meg.
Tudományos életművének méltatása és szakmai értékelése a magyar tudományosság régi és nagy adósságai közé tartozik. Lükő alapvető népzenei és faluszociológiai kutatási eredményei jelenleg nagyobb visszhangot kapnak r külföldi tudományos körökben (Finnország, Kína, Románia, Egyesült Államok), mint itthon.
E tanulmánykötettel és a vele együtt CD-n megjelenő moldvai népdalgyűjtés válogatott darabjaival (Lükő Gábor 1932-33-as gyűjtéséből) a 90 esztendős tudós előtt szeretne tisztelegni a szerkesztő, a szerzők és a kötet létrejöttében közreműködő munkatársak.
A kötet létrejöttéhez nagyon sok személy és intézmény járult hozzá. A rendhagyó vállalkozás miatt is fontosnak tartom mindazok nevét feltüntetni, akik segítették az ünnepi kötet megszületését.
Először megköszönöm Ardai Gézáné Lükő Klára és családja kedves támogatását és szíves segítőkészségét.
A szerkesztői munkálatokat kezdetüktől fogva kiemelkedő figyelemben részesítette Kriza Ildikó, aki tanácsaival, észrevételeivel és sokoldalú közreműködésével nagyon jelentősen hozzájárult a kötet elkészüléséhez. Kiemelt köszönettel tartozom közvetlen munkatársaimnak Heilig Balázsnak és Maleczki Józsefnek. Odaadó munkájuk nélkül e kötet nem készülhetett volna el.
Vissza