Előszó
Az ember legegyszerűbb szabadidős tevékenysége: egy kiadós városnéző séta a vasárnapi ebéd után sokkal összetettebb indítékoktól vezérelt, mintsem azt tisztán sport, kulturális vagy turisztikai...
Tovább
Előszó
Az ember legegyszerűbb szabadidős tevékenysége: egy kiadós városnéző séta a vasárnapi ebéd után sokkal összetettebb indítékoktól vezérelt, mintsem azt tisztán sport, kulturális vagy turisztikai tevékenységként tételeznénk, holott erre mindhárom szektorban vannak késztetések. Érdekes és talán érdemes lenne kideríteni, hogy mi indokolta azt a sok évtizedes gyakorlatot, hogy három olyan klasszikusnak tekinthető szabadidős tevékenység, mint a sport - kultúra - turizmus (idegenforgalom) olykor szinte látványos távolságtartással őrizte a másiktól megkülönböztető jegyeit; s még a köztük lévő természetes kapcsolódások is figyelmen kívül maradtak.
Lehet, hogy történelmi, szemléleti tradíciók következménye, hogy más és más intézmények és egymástól jól elszigetelten kiépülő képző- és szolgáltató rendszerek ügyeltek a sajátos érdekeik olykor épp a másik rovására történő érvényesítésére? Vagy fordítva; mint evidenciát vesszük tudomásul, hogy külön kell kezelni a sport - kulturális és idegenforgalmi szektort? Tudom, hogy mindhárom területnek vannak sajátosságai, de az is régtől foglalkoztatott, hogy a köztük lévő természetes és kölcsönösen előnyös kötődések sokkal több ésszerű együttműködésre és átjárhatóságra adhattak volna alkalmat már évtizedek óta.
Ebben a kötetben elsősorban a kultúra és a turizmus természetes kapcsolódásait tekintem át. Fókuszában a turizmus áll, kialakulása rövid történetével, sajátos és legfontosabb fogalomrendszerével. A tanulmány második részében az idegenforgalmi kínálatban és keresletben részletezem a kultúra szerepét. A kulturális turizmust mint önálló fejezetet emelem ki. Szubjektív indokaim is vezéreltek a kötet megírásánál, hiszen mint történelem-földrajz szakos tanár, több évtizedes gyakorló túravezető, tapasztalataimat is szeretném közreadni.
Könyvem elsősorban a nem idegenforgalmi szakterületen dolgozó, de ezzel a jelenséggel óhatatlanul egyre többször találkozó kulturális - oktatási - önkormányzati szférában tevékenykedőknek szánom, s mindazoknak, akik mindeddig csak keveset tudtak a modern világ egyik vezető iparágáról: a turizmusról. Szándékaim és reményeim szerint ezt a könyvet - a turisztikai ismeretkörben - tankönyvként, illetve oktatási segédanyagként is haszonnal forgathatják. A Melléklet gazdag példatára, ábrái és forrásjegyzéke fogódzót ad a további információhoz.
Vissza