Előszó
Huszonegy éve jelent meg először Svájcban C. Kaspar „Turisztikai alapismeretek" c. alapműve, majd 1982-ben a második, 1986-ban a harmadik, 1991-ben a negyedik és végül 1996-ban az ötödik kiadása. A szóban forgó mű negyedik kiadásának magyar fordítása 1992-ben a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Továbbképző Kft. gondozásában jelent meg.
A jelen kiadás alapját az ötödik, jelentősen átdolgozott változat képezte. A kiadó annak ellenére fontosnak ítélte Kaspar könyvének megjelentetését, hogy e témában hazai szerzők munkái is a piacon vannak, sőt méltán a közép- és felsőfokú turisztikai szakképzés részét képezik. A svájci turisztikai iskola patinája, nemzetközi körökben kivívott tekintélye azonban mindenképpen indokolja a turizmus tudomány nagy öregjének, Kaspar professzor művének közzétételét, tanúsítva a svájci iskola folyamatos fejlődését.
A „Turisztikai alapismeretek" c. mű szerves egységet képez Prof. Kaspar „Menedzsment a turizmusban" címmel párhuzamosan megjelentetett másik könyvével, amely ugyanebben a kiadásban szintén hozzáférhető magyarul.
Tekintettel C. Kaspar könyvének legújabban 1995-ben kiadott, átdolgozott és kibővített könyvének időszerűségére, valamint a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolának a távoktatás népszerűsítésére irányuló törekvéseire, kézenfekvő volt a gondolat, hogy a mű a hazai turisztikai felsőfokú szakképzés és menedzserképzés egyik lényeges segédeszköze legyen - a kívánalmaknak megfelelő módon átszerkesztve és a sajátosan magyar ismeretanyaggal kiegészítve.
Ez a könyv nem egyszerűen Kaspar professzor művének fordítása, mivel attól bizonyos fokon el-eltér. A könyv átszerkesztését a távoktatás eltérő metodikája, a hallgatók, tanulók önmagukra utaltsága is szükségessé tette, amely a jobb és magyarosabb fogalmazást, a vizualitás elvének hangsúlyozottabb alkalmazását, a tanulási egységek kialakítását és a képzéshez szükséges ellenőrző kérdések beillesztését eredményezte. Ezt a nagy munkát dr. Fekete Mátyás turisztikai szakértő, a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola címzetes docense végezte el.
A mű felhasználási jogának térítésmentes átengedéséért ezúton is őszinte köszönetemet fejezem ki Paul Haupt (Bern) kiadónak a budapesti Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola, valamint a Magyar-Svájci Turisztikai Továbbképző Intézet nevében.
Vissza