Előszó
A Tükröződő Holdmesék cím egy álomra utal. Egy csodálatos csendes, néma táj, éjszaka, telihold. Valaki belenéz a kútba, és hirtelen egy kép merül fel a víz tükrén, a Hold. Ez a metafora a szerző...
Tovább
Előszó
A Tükröződő Holdmesék cím egy álomra utal. Egy csodálatos csendes, néma táj, éjszaka, telihold. Valaki belenéz a kútba, és hirtelen egy kép merül fel a víz tükrén, a Hold. Ez a metafora a szerző szubjektív álom-élményét tükrözi arról, hogy milyen mélységekbe képes leszállni a gyermek, és honnan hozza föl különleges, váratlan költői képeit a játékterápia során. Bimbóné Jutka évtizedek óta játszik a gyerekekkel, és nem szűnik meg csodálkozni, csodálni képzelőerejük változatos, egymástól olyan különböző, nayszerű alkotásait. Érdeklődése és intenzív odafigyelése teszi lehetővé, hogy a gyerekek nem egyszerűen ábrándoznak a jelenlétében, hanem olyan történeteket találnak ki, amelyek sajátos problémáikat szimbolikusan kifejezik.
A Tükröződő Holdmesék száma meghaladja az ötvenet, de az érintett gyerekek ennél is többen vannak, mert a mesék egy része egyéni játékterápiában, más része gyerekcsoportokban (pszichodráma-csoportban) született. A mesélők többnyire nagycsoportos óvodások. Öt-hét évesek. Különböző magatartásbeli problémáik, pszichoszomatikus tüneteik, nyugtalanságuk, kapcsolatteremtési nehézségeik, félénkségük vagy agresszivitásuk miatt irányították őket játékterápiába. Ezekről a késleltetett fejlődésű, olykor érzelmileg visszamaradottaknak tekintett kisgyerekekről derült ki, milyen élénk, különleges fantáziával rendelkeznek, és azzal a képességgel, hogy képzeletben vagy játékban, mesében vagy pszichodrámában, állatok (állatfigurák) közvetítésével vagy meseelemek segítségével kifejezzék alapproblémáikat, szomorúságukat, másságuk érzetének intenzitását. Mert a mese nemcsak arra ad alkalmat, hogy hiányérzeteikről beszámoljanak, hanem arra is, hogy magukat hősi szerepbe vetítsék, és elgondolják, képzeletben megvalósítsák hőssé válásuk történetét. Így válnak a gyerekek által kitalált történetek önerősítőkké, alkalmasakká arra, hogy visszanyerjék önbizalmukat, és hogy reménykedni tudjanak önmaguk kiteljesedésének lehetőségében.
Vissza