Előszó
Ez a szöveggyűjtemény a Tudománytörténet I. című könyv kiegészítőjeként készült, de elképzelésünk szerint jól fölhasználható a hagyományos keretek között tanított fizika, kémia, biológia, földrajz és filozófia tantárgyakhoz is. Nem titkolt célunk azonban az, hogy az összeállítás mindenféle tárgytól és oktatási programtól függetlenül is élvezetes és gondolatébresztő legyen.
A bemutatni kívánt gondolatkörök (mitikus, ókori, középkori, mechanikus) könyvtárnyi irodalmából természetesen csak néhány töredék kerülhetett e gyűjteménybe. A válogatás szempontjai a következők voltak:
1. A fölvetett problémákat az írások több szempontból, egymással vitatkozva vagy egymásra épülve mutassák be.
2. Adjanak ízelítőt abból, hogy módszer, stílus, nyelv szempontjából milyen változatosan közelítettek esetleg ugyanazokhoz a kérdésekhez is.
3. Viszonylag kerek, önmagukban is értelmes részletek legyenek.
4. A gyűjtemény a Tudománytörténet című könyv fogalomkincsének ismeretében nagyobb nehézségek nélkül követhető legyen egy középiskolás diák számára is.
5. Mutassa be, hogy az etikai, ismeretelméleti és teológiai problémák szorosan összefüggenek a szűkebben értelmezett „természettudományokkal".
6. Kerülje ugyanakkor azokat az - egyébként szintén ide kapcsolható - témákat, amelyeket a középiskolai történelem, társadalomismeret, matematika, nyelv és művészettörténet keretében nagyobb eséllyel érintenek.
7. Mutassa be néhány példával a hazai tudományok helyzetét is e korokban, illetve gondolatkörökben.
Az összeállítás során figyelembe vettük Balázs Lóránt, Hevesi Attila, Redl Károly, Csaba György Gábor és Gazda István javaslatait. Köszönetet mondunk minden eddigi segítségért, és örömmel fogadunk minden további ötletet, kritikát. Budapest, 1993. július 15-én A szerzők
Vissza