Előszó
A számkitaláló trükkök izgalmas, érdekes színfoltjai a matematikaoktatásnak. Ezek bemutatása órán, szakkörön élvezetes játékot jelent. A gyerekek számára érdekfeszítő játék lehet, a matematika iránt érdeklődőbb diákok pedig kereshetik a trükk megfejtését, és annak matematikai hátterét.
Az algebrai kifejezések, egyenletek tanításánál, tanulásánál és az oszthatósági szabályok (a 9-cel való oszthatóság) megismerésénél különösen érdemes ezeket elővenni.
Ebben a gyűjteményben 60 számkitaláló trükköt találunk, melyek többnyire tartalmi hasonlóság szerint követik egymást.
A 60 trükk bemutatása egységes: ismertetjük, mit kell tenni a gondolt számmal, majd egy példán bemutatjuk, hogyan történik ez. Ezután megadjuk a megfejtést, hogyan lehet a végeredményből kitalálni a gondolt számot.
A könyv második felében megadjuk a trükkök matematikai hátterét. Azt, hogy hogyan és miért működnek ezek a trükkök.
A játékok leírásánál azt, aki a számkitaláló trükköt bemutatja, bűvésznek nevezzük. Amikor azt mondjuk, hogy: Gondolj egy számra! (és általában is, amikor számról esik szó), az pozitív egész számot jelent.
Érdekes lehet az Olvasónak az, hogy a bemutatott trükköket megfejtse, felderítse: hogyan és miért működik. Ha világos a trükkök háttere, esetleg módosíthatjuk, variálhatjuk is azt.
Javasoljuk az Olvasónak, hogy találjon ki újabb trükköket!
Jó szórakozást kívánunk a könyv olvasásához!
Vissza