Előszó
Manapság már szinte a magyar köznyelvnek is részévé lett a „lifelong learning" kifejezés, olyan gyakran használjuk. De vajon miért beszélünk ennyit az egész életen át tartó tanulásról? Miért lett most fontos? Vagy régen is fontos volt, csak kisebb kört érintett esetleg? Lehet, hogy „csak" kiszélesedett az érintettek köre? Vajon lehetőségként vagy a sors csapásaként fogjuk fel az „életfogytiglan" tartó tanulást?
E kérdésekre próbáltunk válaszokat keresni számos terület szakértőinek nézeteit megismerve egy 5 részből álló konferenciasorozat keretében, 2007-2008 során. Megkértük a konferenciák előadóit, hogy írásban is fogalmazzák meg, ki hogyan gondolkodik, milyen feladatokat és lehetőségeket lát e területen. Az előadóktól kapott cikkeket adjuk most közre jelen kiadványunkban.
A konferenciák szervezőbizottságában úgy gondoltuk, hogy a felnőttkori tanulásban nemcsak a formális képzések a fontosak, hanem hangsúlyt kell fektetni a nem tanfolyami keretekben történő tanulásra is. Ezért előadóinkat többségében nem a képzők képviselői közül hívtuk, hanem inkább a komplex humán fejlesztési projektek szakemberei és a tudásmenedzsment-szakemberek közül.
A konferenciákon meg kívántuk szólítani a civil, a for-profit és a közszféra képviselőit is, ezért az 5 konferencia középső három rendezvényének előadóit - a nyitó és a záró rendezvényen kívülieket - e tematikák köré csoportosítottuk. így a könyvünkben található cikkek is több helyen egy-egy területre fókuszálnak.
A cikkeket folyamatosan publikáltuk honlapunkon (www.tudastoke.hu).
A rendezvények közben fogalmazódott meg az az igény, hogy készítsünk egy felmérést ebben a témában. Vizsgáljuk meg, ki hogyan látja a lifelong learning szükségességét. E kutatás záró tanulmányát is közreadjuk a függelékben.
Ajánlom a Tisztelt Olvasó figyelmébe ezen anyagokat: ha esetleg nem volt módja személyesen részt venni a rendezvényeken, akkor is kaphasson egy kis ízelítőt az eszmecserékről. Remélem, talál bennük továbbgondolásra érdemes momentumokat. Saját véleményem szerint is, de a résztvevők visszajelzései alapján is nagyon tartalmas előadásokat hallhattunk. Ezúton is köszönöm előadóinknak az igen értékes közreműködést. S a résztvevőknek is szeretném megköszönni azt a sok-sok hozzászólást, melyekkel az eszmecseréket még tartalmasabbá tették.
S mint tudják, ez a rendezvénysorozat sem jöhetett volna létre szponzor nélkül. Köszönet az Országos Foglalkoztatási Közalapítványnak, hogy a program megvalósulását a Munkaerőpiaci Alapból támogatta.
Forgassák könyvünket szeretettel, s ha érdemesnek találják rá, ajánlják másoknak is.
Szalai Piroska
Vissza