Előszó
Szívszorítóan szabálytalan, tragikus sorsú író volt. Nem felejtették el. Alig érték méltánytalanságok. Nem kellett és nem kell újra felfedezni. Megélte eszményeinek megvalósulását. Törekvéseit,...
Tovább
Előszó
Szívszorítóan szabálytalan, tragikus sorsú író volt. Nem felejtették el. Alig érték méltánytalanságok. Nem kellett és nem kell újra felfedezni. Megélte eszményeinek megvalósulását. Törekvéseit, eredményeit, utakat törő munkásságát a magyar szocialista irodalom megteremtésében hivatalos elismerés övezte, Kossuth-díj koszorúzta. Megülték 75-ik, 80-ik, 85-ik születésnapját. Halálakor, 1964-ben, megindult, őszinte, elismerő nekrológok sora búcsúztatta.
A felszabadulás utáni években gyakran idézték Adynak 1917-ben írt sorait:...Barta Lajos nekem... olyan örömet hozott, mint Móricz Zsigmond óta Kaffka Margiton kívül talán senki még..." Ezt a valóban magas mércéjű elismerést kézről kézre adta az egyik krónikás, az egyik életrajzi jegyzet szerzője a másiknak. Egyikük-másikuk talán nem is tartotta feltétlenül szükségesnek visszanyúlni a forráshoz, a Nyugat 1917. évi harmadik számához, amelyben Ady Barta Lajos könyve címen a szerzőnek Az Élet harca című elbeszéléskötetét ismertette.
Így lehet az is, hogy amikor nálunk, Erdélyben az ötvenes évek derekán Barta egyik darabját előadták, és a kritika lelkes, sőt lelkendező hangjai mellett hangfogós, félreérthetetlen fenntartások mellékzöngéi is jelentkeztek, Barta egyik csodálója a fanyalgó kritikus fejére olvasta „Ady Endre Budapesten újra idézett nyilatkozatát. Azt, amelyet fentebb én is újraidéztem, a kipontozással becsületesen jelezve a szándékos csonkítást. Ady elismerése lelkes és őszinte volt. De nem vonatkozott Barta darabjaira. Ellenkezőleg. Róluk Ady ezt írta: „Színpadi sikerei nem érdekeltek, mert a muszájos megalkuvások fájnak nekem, de ha voltak sikerei, annál jobb. A siker: siker, s szívesen mondok a színpadi sikerhez is üdvözletet, ha hozzásegít valakit a maga poéta mivoltához, szóval tehermentesíti a legértékesebb frontot."
Vissza