1.062.618

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A mérai kötény

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Kolozsvár
Kiadó: Kriza János Néprajzi Társaság
Kiadás helye: Kolozsvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 100 oldal
Sorozatcím: Kriza könyvek
Kötetszám: 18
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN: 973-8439-07-8
Megjegyzés: Színes fotókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1982-ben, amikor először volt lehetőségem kalotaszegi, mérai ruhába öltözni, a városi ruhák vagy a székelyföldi viseletek visszafogottabb színvilágához szokott szemem a középkorúak, idősek... Tovább

Előszó

1982-ben, amikor először volt lehetőségem kalotaszegi, mérai ruhába öltözni, a városi ruhák vagy a székelyföldi viseletek visszafogottabb színvilágához szokott szemem a középkorúak, idősek viseletdarabjait célozta meg az ismerkedésre-öltözködésre felkínált ruhák sokaságából. Aztán végül magam sem emlékszem már, hogy puszta jólneveltségből - vagy már akkor megérthettem valamit a néhol már foszladozó, de a közösségi élet szinte még minden területét átfonó, óvó-kötő szabályrendszerből ("Jajj, azt nem lehet, fiam, megcsúfolnának érte, ha olyat adnék reád...") - estére már sosem hordott sárga, csillogó, villogó öltözetben pompáztam.
Ahhoz azonban, hogy a viseletbe való öltöködés aprólékos, kifinomult szabályrendszerét (amelyet a helybeliek gyermekkoruktól gyakorolva észrevétlenül magukba szívtak) elsajátítsam, évekre volt szükségem, s évtizedekre, hogy a viseletkészítés szinte átláthatatlanul szövevényes, kifinomult világában biztonsággal forgolódhassam. A sokadszor lebontott pántlikák, díszek ("Addig próbáljad, amíg tanál. Nem hagyjuk úgy ott, hogy tanáljon."), felfejtett hímzések, elrontott öltések fölött keseregve sokszor gondoltam, hogy azt a pluszt, amitől valóban jellegzetesen Nádas menti, mérai egy-egy ruhadarab, s ami leginkább a részletekben: díszek, anyagfélék, hímzések mintáinak, arányainak és színeinek az összehangolásában jelentkezik, talán sohasem sikerül olyan tisztán látnom, mint ahogyan azt az itt élők közül az igazán hozzáértők (tehát itt sem mindenki) látni képesek.
A különb, ékesebb, díszesebb iránti örök sóvárgás, amely anyagi lehetőségeiket meghaladó költségekbe sodorta, több száz kilométeres, járatlan utakra indította el, s hónapokig egy-egy ruhadarab fölé görnyesztette a mérai asszonyokat, hihetetlen leleményességű hímzéstechnikai újításokra, újabb és újabb, a hagyományostól gyökeresen különböző motívumok, minták kiötlésére, idegen minták beépítésére ösztönözte őket. Mára azonban ez a díszítettség olyan fokot ért el, amelyet nem nagyon lehet túlszárnyalni, s ez előbb-utóbb a viseletalakulás folyamatának a végét jelenti. Ezért is indokolt a változások, azok okainak részletes, leltári pontosságú számbavétele.
A sokéves gyűjtés anyagának elemzése, rendszerezése kapcsán döbbentem rá, hogy az összefüggések megértésénél nehezebb feladat leírni, a kívülálló számára is érthető, logikus rendszerben bemutatni a 20. századi mérai viselet egy-egy elemének, jelen esetben a legreprezentatívabb ruhadarabnak, az ünnepi köténynek a sajátosságait (egy-egy adott időszakra jellemző anyaghasználatot, hímzéstechnikákat, a díszítmények kompozíciós elveit, a színkombinálás szabályszerűségeit), rávilágítani a változások okaira. A kötények végső harmóniáját eredményező rengeteg részletet láttatni kellene, nem körülírni, s ez eleve feszegeti egy könyv lehetőségeinek határvonalait. A szinte számbavehetetlenül sok, apró részlet a figyelem szétforgácsolásával fenyeget. A közösséghez való tartozás pedig elfogultsággal. Mégis, úgy gondolom, épp a közösséghez való tartozás kötelez arra, hogy a lehető legobjektívebb tükröt tárjam az olvasó s a vizsgálat tárgyát létrehozó közösség elé.
Úgy érzem, ez a legméltóbb köszönet azoknak, akik az elmúlt húsz évben nem csak tudásukat, de a közösséghez való tartozás, s az alkotás örömét is megosztották velem. Vissza

Tartalom

Elöljáróban5
Kutatási célok és módszerek7
Néhány mondatban Méráról10
A mérai női viselet helye a kalotaszegi viseletek között11
A mérai kötény15
A kötéses ruha16
A pántlikásruha18
A csipkésruha22
Gyermekkötények24
A kötényhez használt alapanyagok25
Beszerzési lehetőségek25
Textilanyagok28
A kötények színe30
A kötények ráncolása32
A kötények hímzése33
A kötések34
A motívumok. A minták kompozíciós elrendezése38
A szedés41
A motívumok. A minták kompozíciós elrendezése45
A minták színezése47
Feliratok48
Cifraságok, díszek48
A kötények megtervezése49
A kötények tárolása51
A kötények tisztán tartása51
Összegzés52
A kötény részei56
Szójegyzék57
Táblázatok59
Irodalom75
Adatközlők77
A fényképek jegyzéke85
Mellékletek
Kötéstípusok
Bokorminták
A szedések leggyakoribb motívumai
Szedésminták
Pántlikaminták
Öltésmódok
Leggyakrabban alkalmazott széldíszek
A szőrfélék leggyakoribb elnevezései
Leggyakoribb pántlikaelnevezések
Fényképek

Tötszegi Tekla

Tötszegi Tekla műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Tötszegi Tekla könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem