Előszó
Jó szívvel ajánlom a nagykőrösi, de országos szempontból is jelentős művet az Olvasónak. Az Arany János Református Gimnázium története a város történetének lényeges része: az intézmény közel 450 éves működésével hozzájárult Nagykőrös országos hírűvé válásához.
A nagykőrösi gimnáziumot méltán sorolhatjuk azok közé a legnagyobb jelentőségű vidéki iskolák közé, mint a debrecenit, a patakit, a pápait, amelyeknek hatása az egész országra kisugárzott, nem egy világhírességet nevelve a magyar kultúra és a magyar gazdaság számára. A könyv a millenniumtól a millecentenáriumig az iskola utóbbi száz esztendejének történetét ismerteti, Tóth Tibor - volt kollégám - avatott tollából.
Meghatódva gondolok arra, hogy ennek a száz évnek csaknem a felét, 44 esztendőt, együtt »éltem« a gimnáziummal: 8 évet tanulóként, 2 évet tanárjelöltként és 34 évet tanárként.
Kimondhatatlanul sokat köszönhetek szeretett iskolámnak, s magam is nagyon jól ismerem az itt leírt 100 esztendő történéseit. Tóth Tibor munkája folytatása Adám Gerzson és Joó Imre könyvének, melynek címe: „A nagy-kőrösi ev. ref. Főgymnasium története", s amely 1896-ban jelent meg a nagykőrösi református egyháztanács kiadásában 320 oldalon.
Tóth Tibor iskolatörténete eltér az Ádám-Joó-féle feldolgozástól. Elsősorban stílusában, ami természetesen következik a közben eltelt időből. Ennél fontosabb különbség azonban az a módszer, amellyel a szerző láttatja a magyar társadalom újabb és újabb igényeit az oktató-nevelő munka iránt. Vagy az, ahogyan elemzi az új kívánságokat kiváltó okokat, illetve az elvárások teljesítésére bevezetett új módozatokat, az iskola azon kísérleteit, amelyekkel a társadalom igényeit óhajtotta teljesíteni. A mű nem hallgatja el a változások olykori kudarcait, és bemutatja a talpra állásokat és az országosan kiváló eredményeket is.
Vissza