Előszó
Tisztelt Olvasó!
A Földtani Közlöny jelen füzete a 375 éves Eötvös Loránd Tudományegyetemet köszönti. A Magyarhoni Földtani Társulat szinte alapítása óta a budapesti tudományegyetemmel szimbiózisban működik, hiszen tagjaink többsége ezen az egyetemen ismerkedett meg a földtan tudományával, itt vált geológussá és számosan közülük az egyetem oktatóivá, kutatóivá.
A társulat és az egyetem sokrétű és gyümölcsöző kapcsolatát elsősorban Szabó József tevékenysége alapozta meg, hiszen ő, aki a 19. század második felében a földtudományi oktatás, a geológusképzés legkiemelkedőbb, legsokoldalúbb személyisége volt, egyben a társulatot is fáradhatatlanul szervezte, és már 1862-től másodtitkárként, majd másodelnökként, később elnökként hosszú időn át irányította. Döntő szerepe volt a Földtani Közlöny 1871. évi megindításában is. A későbbiekben is az egyetem számos oktatója vállalt jelentős szerepet a társulat életében, a Földtani Közlöny szerkesztésében.
Az egyetem biztosított helyet számos társulati konferenciának, továbbá előadóüléseink számottevő részének is. Az egyetem oktatói és hallgatói meghatározó szerepet vállaltak jó néhány kisebb vagy nagyobb hazai és nemzetközi rendezvényünk szervezésében, lebonyolításában. A legutóbbi években kiemelkedő volt A az egyetem földtudományi műhelyeinek szerepe a Föld Nemzetközi Évéhez kötődő ismeretterjesztő tevékenységben, amit ebben a periódusban társulatunk legfontosabb feladatának tekintett. Idén az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara volt a helyszíne és az egyetem kutatói voltak a fő szervezői a 20. Ásványtani Világkonferenciának, amelyen 74 országból 1700 szakember vett részt, és amely a legnagyobb Magyarországon megrendezett szakmai konferenciánk volt.
A füzet, amit az Olvasó a kezében tart, a Balaton és környéke földtudományi kutatásának újabb eredményeiről szóló cikkeket tartalmaz, melyeket nagyrészt az egyetem oktatói készítettek, természetesen más intézmények kutatóinak közreműködésével. E terület kutatásában, mintegy 100 évvel ezelőtt id. Lóczy Lajos geológus és geográfus, az egyetem hírneves professzora, társulatunk egykori első titkára szerzett elévülhetetlen érdemeket, a Balaton és környéke tudományos kutatásának eredményeit összegző monumentális monográfia-sorozatával. A mai kutatók az ő nyomdokain járva világítják meg, hogy miként tekintenek ma az évtizedekkel ezelőtt felvetődött problémákra, hogyan látnak egyes fontos kérdéseket az ismeretek bővülését, a módszerek fejlődését és a szemlélet változásait figyelembe véve.
A Magyarhoni Földtani Társulat gratulál a 375 esztendős Eötvös Loránd Tudományegyetemnek és további sikeres évszázadokat kíván az egyetem mai és jövendő oktatóinak és hallgatóinak.
Vissza