Előszó
E rendhagyóan összeállított jegyzet megjelenését rendhagyó körülmények indokolják. A büntetőeljárást szabályozó hatályos 1973. évi I. törvény mellett az Országgyűlés 1998 tavaszán elfogadta a nem csekély mértékben megváltozott szemlélet alapján készült, súlypontjaiban és tartalmában is átformált kódexet, az 1998. évi XIX. törvényt. Az „új Be." azonban - további Jelenleg is folyó viták és jobbító szándékú módosítások után, tehát feltehetően nem teljesen az elfogadott formában - csak néhány év múlva, várhatóan 2003-ban lép hatályba.
Ez a sajátos kettősség átfogó és kikristályosodott elveken nyugvó, a részleteket is taglaló tananyag elkészítését ma még nem teszi lehetővé. A legjobb megoldásnak ezért olyan vázlatok közreadása tűnt, amelyek rendszerezik az anyag súlypontjait, és a legfontosabb általános előírások ismertetése mellett elsősorban intézménytörténetre és összehasonlításra fordítanak figyelmet. A módszer tehát a hatályos törvény tömör feldolgozását a múlt tanulságait felhasználva és a jövő lehetőségeit felvillantva kísérli meg. Ily módon talán kiállja a felgyorsult idő próbáját is.
A vázlatok gerince az anyag súlypontjainak felvázolása érdekében nagyobb betűfokozattal készült. A kisebb betűkkel tördelt részek magyarázó, kiegészítő és részletező jellegűek, ám teljességre ez utóbbiak révén sem törekedhettem.
A vázlatokat - melyek a hatályos törvény szövegével együtt a követelmények gerincét képezik - hasznosnak és tanulságosnak vélt szemelvények egészítik ki. E kétségtelenül szubjektív, de reményeim szerint érdekes válogatásban a hallgatók egyaránt találhatnak az adott fejezethez szorosan kapcsolódó tanulmányrészleteket, olvashatnak jogszabály- vagy ajánlás-kivonatokat, találkozhatnak aktuális gondolatmenetekkel alkotmánybírósági vagy legfelsőbb bírósági jogegységi döntésekből. Végül - minthogy a büntető eljárásjog kifejezetten gyakorlati tantárgy - itt kapott helyet néhány büntető eljárásjogi határozatminta is, válaszul azokra a vádakra, melyek szerint a hallgatók csupán elméletben sajátítják el pl. a vádirat vagy az ítélet szerkezetét, ilyen döntéseket azonban még nem láttak.
Az eklektikus szemel vénycsokor mégsem csupán olvasmányként, inkább a jobb megértés segítése, illetve az elméleti követelmények és a hétköznapok gyakorlatának szembesítése céljából került az anyagba. Az egyes szemelvények előtt rövid megjegyzés tájékoztatja az olvasót az anyag tartalmáról, néha azzal a nem titkolt szándékkal, hogy e bevezető is kedvcsináló lehet a részleteken kívül a teljes forrás áttanulmányozásához.
Remélem, hogy a törvények szövege, indokolása, valamint a vázlatok és a szemelvények együtt eredményesen segíthetik a büntető eljárásjog megértését (esetleg megkedvelését is) mindaddig, amíg megállapodottabb idők kedvezőbb körülményeket teremtenek átfogó jegyzet vagy tankönyv megírásához.
A mostani kötetet remélhetőleg hamarosan követi a második.
Budapest, 1999. szeptember havában
Vissza