Előszó
A műszaki ember a megvalósításra váró elképzeléseit rajzban rögzíti. A rajz feladata úgy ismertetni az elkészítendő tárgyat, hogy azok számára akik azt elkészítik egyértelműen és világosan meghatározott legyen. A rajzot éppen ezért egyöntetű előírások, szabályok szerint kell elkészíteni.
A műszaki rajz és ezen belül a géprajz - elméleti szabályok alkalmazásán alapuló tevékenység. Az elméleti szabályok megtanulása csak passzív tudást eredményez, aktívvá csak a gyakorlat teheti. Ennek megfelelően a segédletünk felépítésénél a következő célokat tartottuk szem előtt:
Első célkitűzés: Segítségnyújtás a kezdő rajzoló részére a szabályok rögzítésében és a célszerű megoldások rögzítésében.
Második célkitűzés: A terjedelemadta lehetőségeken belül néhány gyakorló példával szolgálni a főbb megismert szabályok maradó elsajátításához.
Harmadik célkitűzés: A különböző szabványokban és segédkönyvekben megtalálható olyan táblázatok összegyűjtése, amelyek a géprajz feladatok kidolgozása során szükségesek, ezenkívül a későbbi rajzmunkában is segítséget nyújtanak.
A géprajz ma már nélkülözhetetlen segédtudomány, mely állandóan fejlődik, változik. A rohamléptekkel haladó technika a géprajzi ábrázolás tudományát is fejlődésre készteti. Ebből következik, hogy a műszaki rajzkészítésre vonatkozó MSZ szabványelőírások is a műszaki haladásnak megfelelően, a szükséghez képest időnként átdolgozásra kerülnek. Ennek megfelelően a segédletünkben lerögzítetteket sem lehet örökérvényűnek tekinteni.
Természetes, hogy a géprajzi feladatok sokrétűsége miatt nem lehet mindenre érvényes előírásokat találni: a segédlet tehát csak alapvető szempontokat kíván hangsúlyozni. Az ábraanyag összeállításában is lehetőleg egyszerű, könnyen áttekinthető és csak a mondanivalóra szorítkozó anyagra törekedtünk, továbbá a gyakorlati foglalkozások menetét követve az ottani munkához kívántunk segítséget nyútjani.
Vissza