Előszó
A makroökonómiai összefüggések jobb megértéséhez, az ismeretek elsajátításához és a vizsgára való felkészüléshez kíván segítséget nyújtani ez a példatár, melynek hiányát az elmúlt években joggal tette szóvá tanár és diák egyaránt, A példatár kollektív munka eredménye abban az értelemben is, hogy a megírásához valamennyi, a tanszékünkön makroökonómiát oktató tanár hozzájárult. A feladatgyűjtemény olyan feladatokat is tartalmaz, amelyeket oktatóink az elmúlt időszakban a tananyag elsajátításához és szemléltetéséhez használtak, illetve állítottak össze.
A példatár a következő Feladattípusokat tartalmazza: feleletválasztás, igaz-hamis állítások, relációanalízis, számítási és geometriai feladatok.
Feleletválasztás: az ilyen feladatoknál egy-egy állítás teljessé tételére, kiegészítésére több változatot adunk, közülük kell kiválasztani a helyes választ, illetve válaszokat. /Egyes feladatok esetében több helyes válasz is adható!/
Igaz-hamis állítások: ennél a feladattípusnál azt kell eldönteni, hogy a kérdéses állítás igaz (I), vagy hamis(H).
Relációanalízis: az ilyen feladatok két olyan állítást tartalmaznak, melyek okokozati viszonyban lehetnek egymással. El kell dönteni, hogy az állítások önmagukban igazak-e, valamint azt is, hogy van-e ok-okozati összefüggés a két állítás között. Ennek megfelelően a következő válaszok lehetségesek:
A : mindkét állítás igaz, és közöttük helyes ok-okozati összefüggés áll fenn
B : mindkét állítás igaz, de nincs közöttük ok-okozati viszony
C : az első állítás igaz, de a második nem
D : az első állítás hamis, de a második igaz
E : mindkét állítás hamis
Számítási és geometriai feladatok: az elnevezés megjelöli a feladatok jellegét.
Köszönetet mondunk minden együttműködő kollégának, valamint külön köszönet illeti a példatár két lektorát, dr. Elek Erzsébetet és dr. Olcsvári Csabát. A szerzők nevében Tóth Gábor
Vissza