Előszó
A mezőgazdaság versenyképességének növelése, a jó minőségű mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek egyenletes színvonalon történő előállítása a termesztési körülmények optimális kialakítását igénylik. A jelenlegi hazai klíma - eltekintve a prognosztizált változásától - nem teszi lehetővé a növények folyamatos, egyenletes vízellátását.
Az öntözés és a tápanyagellátás a legfontosabb tényezők, melyekkel a gazda befolyásolhatja a növények fejlődését, a termés mennyiségét és minőségét.
A csepegtető öntözés alkalmazása új lehetőségeket nyit a víz és a tápanyagok a növények igényei szerinti adagolásához. Lehetőséget ad a kívánt mennyiségű és tápanyag tartalmú, közvetlenül gyökérzónában elhelyezkedő víz kijuttatására.
A könyv célja gyakorlati eszközt adni a csepegtető öntözést már használók és segítséget nyújtani a módszert még nem ismerők részére a rendszer előnyeinek teljes kihasználására, az olcsó beruházásra és az üzemeltetés buktatóinak elkerülésére.
Nem célja a könyvnek az egyes területek tudományos, vagy tervezői szintű ismertetése. Ezen feladatok elvégzésére a megfelelő szakirodalom és szervezetek rendelkezésre állnak. Az írás folyamán törekedtem minél több számszerű adat és az ezekhez fűződő minőségi kategóriák közléséhez, habár ezek használata bírálatokat fog kiváltani. Ezek a viták talán segítenek majd a minősítések értelmezésében a csepegtető öntözés esetében. Lehetőleg kerültem a jelzős minősítések használatát, így a "magasabb, előnyösebb, jobb stb." helyett konkrét számokat, értékeléseket közlök.
Az első fejezet a csepegtető öntözés agrotechnikai, üzemeltetési jellemzőit írja le, általános képet adva a módszerről. A második fejezet az öntözőrendszer elemeit mutatja be, a jelenleg Magyarországon kapható és használt anyagokat, eszközöket tárgyalva. A harmadik fejezet az öntözővíz minőségével, a különböző vízforrások és talajok jellemzésével, valamint a kettő kapcsolatával foglalkozik. Ismertetésre kerülnek a vízkezelés módszerei, a víz talajban mennyiségének mérésére szolgáló módszerek, eszközök. A negyedik fejezet a csepegtető öntözés szerves részével, a tápoldatozással kapcsolatos, érinti a felhasználható műtrágyák jellemzőit, a kivitelezés módját, néhány növény víz- és tápanyagellátási kérdéseit. Az ötödik fejezet az öntözési renddel, az ehhez szükséges vízmérlegszámítással, a növények vízigényével foglalkozik, kitekintést ad a számítógépes öntözésirányítási rendszerek használatára, felépítésükre és adatigényükre. A hatodik fejezet a rendszer tervezésének szempontjait írja le azért, hogy a felhasználónak ismerete legyen az egyes elemek méretezési okairól. Foglalkozik a rendszer karbantartásával és a biztonságos üzemeltetés pontjaival. A könyv végén, a függelékben, átszámítási táblázat, fontosabb intézmények címei, költségkalkuláció található.
Vissza