Előszó
Néhány gondolat Zimányi Tibor írásai elé
Különös dolog előszót - ami sokkal inkább ajánlás, mint előszó - írni e kötethez. Hogy miért? Mert olyan személy kért fel annak a megírására, aki sok mindent megélt, sok mindent vállalt, és mindezek közben is következetes maradt. Következetes azon eszményekhez, melyek már fiatal egyetemistaként beléivódtak, és a börtönök, internálótáborok embert próbáló esztendei során sem „haltak ki" belőle. Mert Zimányi Tibor, pontosabban dr. Zimányi Tibor következetes volt. Fiatalon és ma is a független, demokratikus Magyarország híve, és annak létrehozásában tevékenyen közreműködő közéleti férfiú.
Van annak már talán tizenhat-tizenhét esztendeje is, hogy először találkoztam vele személyesen. Nagyatyai jó barátom, a lassan már tizenegy esztendeje halott Kéri Kálmán lakásán hozott össze bennünket a sors. Kálmán bácsi a (magyarországi) Recski Szövetség elnöke volt, Zimányi Tibor pedig a főtitkára. Valamiről épp tanácskoztak - vagy inkább beszélgettek? amikor betoppantam az Érmelléki utcai lakásba. Sokszor megfordultam ott. Akkor még fiatal hadtörténészként a múltról szoktunk beszélgetni Kéri Kálmánnal. Tanácsait, véleményét kértem. Természetesen a beszélgetéseink nem zárultak le 1945-tel. Szó esett Recskről is, Kistarcsáról, a Vilma királyné útjáról... Recsk a „tábort" jelentette, amelyről Magyarországon nyilvánosan először Zimányi Tibor beszélt, és olvashatták az elmondottakat sokan a Mozgó Világban 1986-ban. Ez az interjú felhúzta a zsilipeket. Emlékek fogalmazódtak meg, dokumentumfilm készült - alkotói Gyarmathy Lívia és az egykoron maga is recski rab, Böszörményi Géza mely elsöprő sikert aratott.
A magyar társadalom igényelte a múlt feltárását és tisztázását. Megindultak a különböző eszmecserék, viták, szervezkedések. Az utóbbiak nem forradalomra, hanem független civil szerveződések létrehozására irányultak. TIB (Történelmi Igazságtétel Bizottság), Recski Szövetség, Szabad Kezdeményezések Hálózata, MDF (Magyar Demokrata Fórum)...
Zimányi Tibor ott volt a TIB alapítói között, és ott volt a Recski Szövetség alapításánál is. Egy cél vezérelte - gondolom én most, 2005-ben: az elesettek, megnyomorítottak igazának bebizonyítása, a tőlük elvett életút-lehetőségek, szellemi és anyagi rombolások kártalanítása. S ez a célja munkájának az értelme ma is. A nyolcvanadik életévén már túl is mindennapi feladatának tekinti a Rákosi Mátyás és Kádár János nevével fémjelzett korszakok megalázottainak a segítését. Úgy véli, az egykori elítélteknek joguk van megtudni, kik és miért „adták fel" őket, kik és miért fosztották meg őket a jövőjüktől és a „megfosztok" miért bújhatnak ki a törvényi felelősségre vonás alól.
Zimányi Tibor e kötetben összegyűjtött írásai, beszédei, országgyűlési fel-szólalásai, felhívásai szinte kivétel nélkül erről szólnak.
Vissza