Előszó
Az Ifjúság Hajdú-Biharban sorozat szinte évente lepi meg olvasóit egy új kötettel. Úttörő jellegű, az eddigi köteteit ismerve most már az is elmondható, hogy hézagpótló vállalkozás. Gyakran fiatalok írják a régió ifjúságáról, kutatva a múltat és a jelent, szólva a fiatalokhoz, a társadalomhoz. E három füzet, amit a tisztelt olvasó a kezében tart, jól illeszkedik a sorozat gondolatához, az elénk tárt események jól szolgálják a kitűzött célt.
Ünnepi kiadvány is, tisztelgés a 40. évforduló alkalmából ez a kiadói és szerkesztői szándék, de keresve a megújulás lehetőségeit nem a méltatás, hanem a megismerés és elgondolkodtatás útján. Bemutatni, felidézni történelmi sorsfordulók jeles, de igen nehéz napjait. Feltárul a demokratikus élet elindulásának története. A társadalmi struktúra átalakulásának kezdeteit pontosan, hitelesen kapjuk.
A debreceni egyetemi értelmiség politikai arculatáról írott néhány adalék a fiatal értelmiségben biztosabb önismeretet alakít ki. A politikai viszonyok alakulásáról szóló munka az események hatását az ifjúsággal összefüggésben elemzi új megvilágításban. A „Lesz magyar újjászületés" című kiállítási képanyag igényes illusztrálása a kötet tartalmának.
A tanügyigazgatás újjászervezéséről és az iskolák megnyitásáról hozzáértéssel és igényesen összeállított munka eddig ismeretlen eseményeket tár elénk.
A művelődéspolitikai felfogások kritikai elemzése eddig nem ismert és elemzett vonulatokat tesz világossá. Új információhoz juttat a népi demokratikus állam és az egyházak kapcsolatának alakulását jelző írás.
Az Erdei Ferenc tanulmány tudományos igényességgel, a kiadvány jellegének megfelelő stílusban ismertet meg a parasztpárti tudóssal, aki mikor kellett a népi demokrácia politikusa lett.
Az ország mai lakosságának jelentős része nem élte át e „történelmi pillanatot", magam és kortársaim is rendkívül szűkre szabottan, mint történelmi lecke tananyagát ismertük meg a jelzett napok eseményeit. A szikárnak tűnő dátumok, a piros betűs ünnepeken végig hallgatott megemlékezéseken túl, most már megfelelő történelmi távlatból tudjuk elemezni e sorsfordulót jelentő napok eseményeit, azt, hogy napok alatt vált az évszázados álom valósággá.
A történelmi igazság megadta népünknek nemcsak a felszabadítást, hanem a felszabadulás lehetőségét is.
Vissza