Előszó
PROLÓG
VISSZA- ÉS ELŐREPILLANTÁS Merengés az előző kiadások után
Könyvem - Történelmi keresztutak - első és második kiadása másfél év alatt elfogyott. így szükségesnek tartottam - és nemcsak én - egy harmadik, javított és részben bővített kiadás megjelentetését. Ez alkalomból írom ezeket a sorokat, mintegy mérleget készítve.
Könyvem felöleli 1941-től 1957-ig - ahogyan Faludy György a könyv előszavában fogalmaz - a század közepének borzalmait. 1957-el zárul a történelmi eseményekkel és egyéni sorsommal szinkronban futó korszak megidézése. Ezután az emigráció következik.
Az emigráció nyilvánvalóan nem szerves folytatása az addigi itthoni természetes politikai törekvéseknek, enyémeknek, másokénak. Amíg ez utóbbiakat ma, fél évszázad után is vállalnám, addig ugyanezt nem mondhatom el az emigrációban betöltött szerepeim mindegyikéről, amelyek közül nem egy - mai szemmel - értelmetlennek tűnik. így ennek leírása, bár egy más világot, más szempontok szerint mutatna be, mégsem lenne szerves része a könyv mondanivalójának.
A történet - részemre - csak harminchárom év után, 1989-el folytatódik. A „Történelmi keresztutak" első két kiadása széles sajtó-, rádió- és televízió visszhangra talált. Nem tagadom, büszke vagyok rá, hogy ebben a kritikus, sőt néha irigy és rosszindulatú világban mindegyik recenzió pozitív, „egy sajátosan gondolkodó ember " kormagyarázataként értékeli könyvemet, annak mondanivalóját. Örömmel és megelégedéssel tölt el egyik történész-recenzensem megállapítása: „ a könyv gyűlöletmentes hangvétele, tárgyilagosságra való törekvése s fanyar humora segít minket eligazodni dolgainkban, s pótolja történelmi hiányosságainkat " Ezúton köszönöm meg mindazoknak, akik foglalkoztak írásommal: a Magyar Hírlap, Magyar Honvéd, Magyar Nemzet, Beszélő, Magyar Élet, Vasárnapi Újság, Magyar Sajtó, Köznevelés, Új demokrata recenzorainak
Vissza