Előszó
Belső megrendültséggel tettem le Lénárd Ödön Történelemszemlélet kötetének kiadás előtti szerkesztését. Túlságosan is eleven ezeken az oldalakon a latin mondás: habent fata sua libelli, a könyveknek is sorsuk, életük van. Megalapozott, amikor Lénárd Ödön önmagán érzi valósulni Newman-sírfeliratát: „ex umbris et imaginibus ad veritatem" - az árnyékoktól és képmásoktól a valósághoz!
A könyv a maga nemében páratlan a magyar nyelven megjelent történelmi tanulmányok között. Nem történelem, hanem történelmi látás és látáshoz segítő világítás. Lénárd Ödön mindig, mindenben az átfogó egész látására és bemutatására törekedett.
Ez a könyv sajátos körülmények között született. A hosszú börtönévek egyik szellemi tartalma volt az átfogó értelmezése és feldolgozása a göröngyös útnak, amit végigjárt, a történelemszemlélet fogalmi eszköztárának tisztázásától, a történelemmisztikában felderengő Istenarc döbbenetes látványáig. Erről ő maga így vall: „Olyan fényszórókkal vette magát körül, amik helyre teszik a látását és olyan elemzett és kiértékelt tapasztalati anyagot gyűjtött, ami kiegyensúlyozza a magatartását". A börtönévek alatt nem volt módja rá, hogy gondolatait írásban lefektesse, csak emlékeztető szavak, rövid feljegyzések töredéke maradt meg cigarettapapírokon, amit csak ő maga tudott értelmezni.
A szabadulás utáni években 1980-tól kezdve folyamatosan tanította a történelemszemléletet a vele évtizedeken át kapcsolatot tartó felnőtt csoportoknak, mert úgy tapasztalta, hogy ez a szemlélet segít helyretenni a meggyötört lelkekben az elmúlt évtizedek eseményeit, és tájékozódást ad a mindenkori „jelen pillanat" zűrzavaros eseményei között. Tanítását a hallgatók magnetofon szalagon rögzítették. Ezek a szalagok átfedéssel tartalmazzák tanítását, a hallgatók kérdéseit és a kérdésekre adott válaszokat, magyarázatokat.
Sajnos a szalagok a sokszoros meghallgatás, rejtegetés és az eltelt idő függvényében alig-alig érthetők. Az anyag többszörös előadása során azonban maga az anyag vált kiéretté és tömörré. Előadásait a gyér jegyzetek és a hangfelvételek nyomán 1987-1990-ben a hallgatók kérésére „Történelemszemlélet" címen könyvben is megírta. A könyvet, „Vázlatinak tartotta és látta, hogy a könyv teljes kidolgozásához nem lesz ideje, sem ereje. Ez a kézirat a felnőtt csoport tagjai között „8zamizdat" kiadványként közkézen forgott.
Vissza