Előszó
A Korona Kiadó a 2001-es tanévben jelentette meg középiskolai történelemtankönyv-sorozatának első kötetét. Csorba Csaba és Hegyi W. György kilencedikeseknek szóló könyvét követte Csorba Csaba és Katona András tizedikes tankönyve. Bemutatófüzetünk e két, már megjelent könyvből is közöl egy-egy részt, bár a jelen kiadványban természetesen a tizenegyedik és a tizenkettedik évfolyam könyveinek bővebb bemutatására törekedtünk. Ezeket a köteteket a jövő tanévre megjelentetjük, így 2003 szeptemberére a sorozat tankönyvei mind a négy évfolyamra rendelhetők lesznek.
A tizenegyedikes tankönyv szerzője Domokos Zsuzsa, középiskolai történelemtanár, a Történelemtanárok Egyesületének elnökségi tagja. Könyve az egyetemes történelmet a felvilágosodástól az I. világháborúig, a magyar történelmet 1711-től 1914-ig tárgyalja.
A tizenkettedikes kötet szerzője Salamon Konrád, az ELTE oktatója, rendkívül sikeres tankönyvszerző (kötetét használják a legnagyobb példányszámban a középiskolák). Ezt a könyvét - eddigi tankönyvszerzői tapasztalata és a tanári visszajelzések alapján - még közérthetőbben, könnyebben tanítható és tanulható formában írta meg.
A sorozat egységes szerkesztési és tipográfiai elvek alapján készült. A leckék két részből állnak: a könyv bal oldalán a minimális tananyagot közöljük, félkövér és kurzív kiemelésekkel, kérdésekkel és feladatokkal, míg a jobb oldalon a kiegészítő, a tanulást/tanítást segítő anyagokat helyeztük el: képeket, korabeli forrásszövegeket, szakirodalmi szemelvényeket, térképeket és táblázatokat. Ezek a törzsanyagot egészítik és bővítik ki, lehetőséget adva a jobb képességű, érdeklődőbb tanulóknak a további tájékozódásra, akár önállóan is.
A tizenegyedikes és a tizenkettedikes könyv esetében ez a szerkezeti felépítés lehetőséget ad az érettségire való felkészítés differenciált megtervezésére is: a tanulók mind a közép-, mind az emelt szintű érettségi vizsgára felkészülhetnek a tankönyvekből, vagy csak a tantervi minimumot teljesítve, vagy a kiegészítő indukciós bázis használatával a magasabb követelményeknek is eleget téve.
Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy mind a négy évfolyam tankönyve - szerkezete, koncepciója miatt - kiválóan alkalmas szakközépiskolai tanításra is, hiszen a könyvek anyaga lefedi a teljes szakközépiskolai kerettantervi anyagot, ugyanakkor az egyes kötetek az esetenkénti bővebb tanórai tárgyalást vagy otthoni felkészülést is lehetővé teszik.
Vissza