Előszó
Bevezető gondolatok
Mindnyájunk kívánsága ugyanaz. Izgalmas és érdekes legyen a hetedikes történelemkönyv! Könnyen és eredményesen lehessen belőle tanulni! Ennek érdekében kérünk benneteket, ne lapozzatok túl a bevezetésen! Olvassátok el!
Bevezetésünk egyfajta „használati utasítás". A könyv sajátosságait mutatja be. Ha megismeritek ezeket, biztos hogy könnyebben fogtok tanulni, s kevesebb fáradsággal jó jegyeket szerezni.
A könyv 40 leckét tartalmaz. Valamennyi két hasábban íródott. Ezek közül a bal oldali hasábban az az ismeret található, amely nélkül sem a történelem menetét, sem a későbbi leckéket nem lehet jól megérteni. Ezért ezt az anyagot mindenkinek tudnia kell.
E hasáb szövegében helyenként színes pontot, háromszöget, illetve négyzetet láttok. Ezek bővítő részeket jeleznek, melyek - azonos jellel ellátva - a jobb oldali hasábban találhatók. A bővítmények az érdeklődőbb tanulóknak szólnak. Míg az ilyen többletek némelyek számára csupán jó olvasmányt jelentenek, a jobbaktól - akik gimnáziumba, szakközépiskolába készülnek - megtanulásuk is elvárható.
A jobb oldali hasábban a bővítő részeken kívül munkafeladatok, adatok, leírások, kérdések, táblázatok, diagramok is találhatók. Ezek lényegesen könnyebbé teszik az anyagok feldolgozását, megtanulását, illetve befogadását. A munkafeladatokkal és kérdésekkel ellenőrizhetitek tudásotokat; a leírások, táblázatok, diagramok áttekintésével kiegészíthetitek ismereteiteket.
Ne feledkezzetek meg a leckék végén található összefüggésvázlatokról sem! Ezek a jobb és a gyengébb tanulók figyelmébe egyaránt ajánlhatók. A vonalak jelzik az összefüggéseket. A vázlatokban a lecke egyes részeit egy-egy szóban foglaltuk össze. Különösen a gyengébbeknek javasoljuk, próbálják meg e szavakat „felöltöztetni". A lecke szövegének segítségével mondatokká alakítani. Miközben ezt végzitek, már el is mondjátok a leckét.
Fontos szerepük van a könyvben a képeknek, ábráknak is. Megjelenítik, elétek varázsolják a maga valóságában a múltat. Bemutatják, hogyan éltek, hol laktak, hogyan öltözködtek, mivel dolgoztak, milyen fegyverekkel küzdöttek e korokban az emberek. A híres személyiségek képei alatt gyakran megtaláljátok egy-egy mondásukat is, amely jellemzi őket.
A könyv végén Kislexikon - címszavait baglyok jelzik - és Időrendi táblázat van. Utóbbiakat különösen összefoglaláskor, no meg a magyar és az egyetemes történelem összevetésekor lehet jól használni.
Egy-egy új fejezet elé könyvajánlást iktattunk be. Erre elsősorban a történelem iránt érdeklődő, olvasni szerető diákok figyelmét hívjuk fel. Ezeknek a könyveknek a segítségével jobban elmélyülhettek a történelemben, s kiegészíthetitek tudásotokat a tantárgy olyan részleteivel is, amelyek nincsenek benne a kötelező tananyagban.
Kellemes, eredményes tanulást kívánunk!
Vissza