Előszó
Kedves Tanuló!
Szeretettel köszöntöm Önt az új tanév elején. Önt, akivel már jó ismerősök vagyunk, hisz az elmúlt tanév során együtt dolgoztunk (személyesen vagy a Tanulási Útmutató közvetítésével), és Önt is kedves új Tanuló, aki idén kapcsolódik be a távtanulásba.
Mielőtt Ön ezt a tanulási formát választotta, bizonyára tájékozódott a módszerről és felkészült arra, hogy a gimnáziumi tananyagot egyéni tanulással, önálló munkával sajátítja el. Ez az elhatározás igen nagy és nehéz feladat vállalását jelenti. A sikeres munkához nyújt segítséget ez az írásos segédanyag, a tanuláshoz használható egyéb források, valamint az a szaktanár, aki Önnek a konzultációkon minden kérdésére, problémájára választ, illetve megoldást keres.
Tanulási útmutatónk az új, kétszintű érettségi követelményeit szem előtt tartva tartalmaz praktikus ismereteket a felkészüléshez.
Új típusú érettségit 2005-ben tesznek először a középiskolások. Az oktatási reform lényege: egységesíteni a középiskolák követelményeit és tudásszintjét, valamint az érettségi és a felvételi összekapcsolásával megkímélni a diákot a kétszeres stressztől, és valóban a középiskolában tanultakra alapozni felvételét valamely felsőoktatási intézménybe.
A Távoktató Középiskola a két szintből csak a középszintű érettségire való felkészítést vállalja. Ez is egyenértékű a felvételivel.
A kétszintű érettségi új vonása a történelem tantárgy számonkérésében az, hogy a szóbeli mellett írásbeli vizsgát is kell tenni. Míg középszinten a szóbeli tételeket a szaktanár állítja össze, az írásbeli vizsga központi feladatlappal történik. Mindkét vizsgaformában, az írásbeliben is, és a szóbeliben is hangsúlyos a ténybeli ismeretek mellett a különböző képességek, készségek elsajátításának bizonyítása. Ezeket a követelményeket KOMPETENCIÁKNAK fogjuk nevezni. Hogy pontosan miről van szó, példák segítségével egy későbbi fejezetben magyarázzuk meg.
Az írásbeli vizsga két részből fog állni:
• egy rövid választ igénylő (teszt - jellegű) kérdéssorból
• egy kifejtendő feladatsorból: ez megadott témák - választási lehetőséggel - összefüggő, értelmes szövegben történő kifejtését, elemzését, értelmezését igényli.
A vizsga valamennyi részében sok segítség áll rendelkezésre. Egyrészt a feladatok nagy részéhez kap forrást (írott forrást, képet, diagramot, térképet stb.), másrészt használhatja a nagyon sok információt tartalmazó történelmi atlaszt.
Vissza