Előszó
Kedves Olvasó!
Egy könyvtárosnak nincs is nagyobb megtiszteltetés annál, mint amikor egy könyvet ajánlhat olvasóinak, ha pedig ez a könyv szeretett szülővárosáról, annak életéről, polgárairól szól, akkor kétszeres az öröme.
Jó szívvel ajánlom a Kedves Olvasónak a Törökszentmiklósi Kalendárium 201 l-es esztendőre szóló kötetét, amely a XXI. század elejétől újraindulva is fel tudta építeni a maga útját, teljesíti küldetését, és helyet talált a város lakóinak könyvespolcán.
Egy több száz oldalas kalendáriumot nem könnyű úgy megtölteni értékes tartalommal, hogy az írások között mindenki találjon magának olvasnivalót, ugyanakkor kortörténeti dokumentum is lehessen. Az olvasók csak ritkán nézik meg egy kiadvány adatlapját, hogy kinek is köszönhetik a megjelenést. Ezért most hadd szóljak arról a két fiatalemberről, akik évről-évre nekilátnak e feladatnak.
Azt gondolom, hogy így a nyolcadik kalendárium megjelenésekor nem illetlenség, hanem kötelesség szólni azokról, akik megálmodták, kitalálták és mi több - hiszen kitalálni sokszor nem is olyan nehéz a dolgokat -, meg is csinálták a mi törökszentmiklósi kalendáriumunkat. Hiába, hogy a műfaj régi és elterjedt, mégis 75 évnek kellett eltelni ahhoz, hogy a városnak újra legyen kalendáriuma.
Mindez egy tanár, helytörténet-kutató, Galsi Zoltán és egy könyvtáros, Csőke Tibor közös munkája. Köszönet és tisztelet munkájukért.
Visszatérve a 2010-es esztendőhöz, bizony nem volt könnyű és esemény nélküli ez az év sem. Az országgyűlési választások kormányváltást hoztak, ősszel pedig önkormányzati választás volt. Tavasszal, illetve nyár elején árvíz sújtott több települést, ősszel a vörösiszap okozott természeti katasztrófát. 2010-ben rendezték meg a téli olimpiát, és a labdarúgó világbajnokságot is. Erkel Ferencre emlékeztünk születésének 200. évfordulója alkalmából, megemlékeztünk a 90 éve aláírt trianoni békediktátumról és még hosszasan sorolhatnám...
A nehézségek mellett is gyarapodtunk: utak, iskolák újultak meg. Lett katolikus iskolánk, a reformátusok a templomfelújítás után Wass Albert-szobrot állítottak, a város Országzászlót.
Vissza