Előszó
Régóta dédelgetett álma és vágya volt a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Gimnázium, egykori középiskolám ismert és köztiszteletben álló testnevelő tanárának, Török Sándornak, hogy az eddig még fel nem dolgozott hódmezővásárhelyi fürdőtörténetet könyv formában az érdeklődők polcára tegye.
Egykori testnevelő tanáromnak, Sanyi bácsinak köszönhetem - remélem, nem haragszik meg a sajátos megszólításért -, hogy én magam is nagy tisztelője, elkötelezettje lettem az úszó - és vízilabdasportnak. Tevékenyen részt vállalok a város úszósportjának irányításában, és számomra sem lehet közömbös, hogy milyen a város vízilabdasportja, milyen a városi strandfürdő, milyen a fürdőkultúránk és milyenek a feltételrendszerei mindezeknek.
Meggyőződésem, hogy városunk egyik kitörési pontja lehet a jövőben a fürdő- és gyógyturizmus, amihez a megfelelő feltételeket nekünk kell megteremteni.
Kapóra jött a népszerű úszó- és vízilabda edző, testnevelő tanár hetvenedik születésnapján a Tornyai János Múzeumban rendezett kiállításának megnyitóján felvetett gondolat, a város új összetételű vezetése elkötelezte magát a régi strandfürdő felújítása mellett. Ezzel párhuzamosan az országban egyedülálló tízpályás, feszített víztükrű, vízforgató berendezéssel ellátott, nemzetközi versenyek rendezésére is alkalmas, új fedett sportuszoda építésébe kezdtünk. Természetesen felvállaltuk azt is, hogy ez a hiánypótló kiadvány a létesítmények átadásának idejére megszülessen.
Maga a szerző sem akarta elhinni, hogy a nagyszabású tervek 2003. augusztus 20-ra megvalósulhatnak, de sokak meglepetésére az álom valóság lett, a létesítmények felépültek, s a sportolók, a fürdővendégek birtokba is vehették azokat.
Most e kiadvány is elkészült, s a benne foglaltak olyan távlatokat ölelnek fel, amelyek ma már az írott történelem részei a hódmezővásárhelyi fürdők történetében. A helytörténészek, és a laikus olvasók számára is hasznos kötet lesz ez, hisz aki kézbe veszi, hét évtized hódmezővásárhelyi fürdőtörténetébe nyer bepillantást.
A szerző olvasmányos alkotását sok ismert névvel, dokumentumok, történetek felelevenítésével és sok fotóval illusztrálva tette hitelesség, korhűvé.
Remélem, hogy újabb hetven év múltán az utódok hasonló élményekkel és kellemes, kedves emlékekkel telítődve írnak majd a 2002-2003-ban megújult hódmezővásárhelyi strandfürdőről és az új fedett sportuszodáról, a mérkőzésekről, versenyekről, a létesítményekben eltöltött napokról, hetekről, évekről és évtizedekről, az itt szövődött barátságokról, szerelmekről - ahogyan ezt Török Sándor is tette.
A munkálatok egy része ugyan befejeződött az ismert és kedvelt népkerti városrészben, de sok még a tervünk, tennivalónk. Bízom benne, hogy lesz rá időnk és energiánk az anyagiakról már nem is beszélve, hogy a ma még tervezőasztalon lévő létesítmények, élményfürdők, szállodák, gyógyászati részleg megvalósuljanak.
Talán nem túlzás, ha azt írom, hogy egy korszak, egy fejezet valamennyiünk életében lezárult az elmúlt években, és egy új kor kihívásainak kell megfelelnünk.
Vallom, hogy összefogással a ma még itt Hódmezővásárhelyen is álomnak tűnő tervek megvalósulhatnak csak merjünk és akarjunk cselekedni, tenni az utódainkért érzett felelősségtől vezérelve, éppúgy, ahogy ezt elődeink tették.
Vissza