Előszó
Minden villamos mérésről mérési jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a méréshez használt műszerek adatait, a mérés és fogyasztók megnevezését, a mért és számított értékeket, továbbá a mérést végző személyek nevét és a dátumot. Különleges mérések esetén a környezeti befolyásoló tényezőket is (pl. hőmérséklet, időjárás stb.).
Mielőtt a mérésekhez szükséges kapcsolást elkészítenénk, ellenőrizzük a felhasználandó anyagot, fogyasztók, műszerek állapotát, győződjünk meg azok jóságáról. A vizsgálatnál hibásnak talált anyagot, fogyasztót ne használjuk. Különös figyelmet szenteljünk a kötések elkészítésének. A felületes, laza kötések a mérés jóságát, pontosságát károsan befolyásolják. Bekapcsolás előtt a kapcsolást, a kötéseket még egyszer ellenőrizzük le a kapcsolási rajz szerint. Bekapcsolás előtt legyünk tisztába a kapcsolást követő jelenségekkel és tegyük meg a szükséges óvóintézkedéseket, figyelmeztessük társainkat (pl. forgó motor, hő, fény stb.). Engedély, és figyelmeztetés nélkül a berendezést (az előkészített mérést) feszültség alá helyezni tilos!
Termelő munkánk során az üzemekben általában 220-380 V feszültséggel fogunk dolgozni. Már most, törpe feszültség esetén is úgy folytassuk le a gyakorlatot, mintha nagyfeszültségű hálózaton végeznénk: a legnagyobb figyelemmel járjunk el mérés közben. Előkészítésnél ügyeljünk a baleseti lehetőségek kiküszöbölésére!
A fő súly a mérések gondos előkészítésén legyen. A gondosan előkészített méréseket gyorsan, pontosan el tudjuk végezni és ha mérés közben is a legnagyobb elővigyázatossággal járunk el, a balesetet meg tudjuk előzni.
Ne csak a saját, hanem társaink egészségre, testi épségére is vigyázzunk, ezért ha kell, figyelmeztessük őket a munkafegyelem betartására. Mérés közben másirányú, a figyelmet elterelő beszélgetésnek, játéknak helye nincs!
Vissza