Előszó
Nem véletlenül mondjuk Magyarországon: "Bejártam Tolnát, Baranyát". SZÉP EZ A VIDÉK. A BARANYA, BÁCS-KISKUN, FEJÉR ÉS SOMOGY MEGYÉK ÁLTAL ÖLELT TOLNÁBAN JÁRVA, KICSIT REÁNK KÖSZÖN SZINTE AZ EGÉSZ ORSZÁG.
Éghajlata, földrajzi jellemzői minden tájegységből mutatnak példát, de vannak csak erre a megyére jellemző adottságok is. Sík vidékek, ártéri és domboldali erdők, folyók és tavak váltják egymást, melyek különös hangulatot adnak e tájnak. Dombjaink a Mecsek nyúlványainak folytatásaként ölelik körül a Mezőföldet és a Sármező áthajló, a tolnai Sárközben végződő síkságát.
Szép tájak, gazdag élővilágú vizek - a Duna, a Kapós, a Sió adják természeti sajátosságait. A tolnai tájat a kedvező adottságok már az ősidőktől fogva alkalmassá tették az ember megtelepedésére. Nem véletlen, hogy a honfoglaló magyarok fejedelmi törzse vette birtokba a vidék nagy részét. Erre több település neve utal: Bikács, Bonyhád, Kurd, Nyék, Tevel. Az Árpád-korban apátságokat hoztak létre a királyok és neves nemesi családok. Nem véletlen az sem, hogy itt a táj tisztelete és fejlesztése régóta összekapcsolódott, és egymás mellett találjuk a legmodernebbet a legősibbel: a paksi atomerőművet az Európa-szerte kedvelt vadászterülettel, a Duna árterében fekvő Gemenci erdővel.
Tolna megyében járva többnyire közepes és kisfalvakat találunk. A száznyolc településből kilenc a város: Szekszárd, Dombóvár, Paks, Bonyhád, Tamási, Dunaföldvár, Tolna, Bátaszék, Simontornya. A megye székhelye és legnagyobb városa Szekszárd, gazdasági, szellemi és közigazgatási központ. Tolna megye jó lehetőséget kínál azoknak a vendégeknek, akik kedvelik a falut, a természethez közelebb álló életformát. A falusi turizmusba bekapcsolódó településeink között említhető Mórágy, Szálka, Mőcsény és Váralja. Sárközi tájegységünk a népművészet kincsestára. Megyénk kulturális értékei, tájvédelmi körzetei, vadrezervátumai, a gemenci és a gyulaji erdők, műemlék kastélyai és gyógyforrásai egyre több látogatót vonzanak távoli országokból is.
A szekszárdi-dombvidék a leghíresebb magyar borvidékek egyike. Az ország egyik legkisebb megyéjeként is kiemelkedő szerepet tölt be a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban. A paksi atomerőmű a magyar energiaipar meghatározó centruma. Az utóbbi években sok új, dinamikus fejlődést magában rejtő vállalkozás kibontakozásának lehetünk tanúi és segítői. Gyors ütemben szaporodtak a gazdálkodó szervezetek és bővült a kereskedelmi hálózat is. Több lehetőséghez kell segíteni a megye kistérségeit, melyek gazdasági fejlődése minden "tolnai" szívügye. Településeink széleskörű bemutatását szolgálják az ezen atlaszban megjelenő térképek és hasznos ismeretek. Nemcsak informatív térképgyűjtemény, hanem hasznos segítség az idelátogató vendégeknek, vállalkozóknak, de a megyében élőknek is.
Szívesen kalauzolnám az érdeklődőket minden településünkön, bemutatnám az ott élőket, mert mind érdemes erre. Kérem azonban, hogy győződjenek meg a fent leírtakról személyesen és forgassák eredményesen kiadványunkat.
Vissza