Előszó
Midőn Tokaj város monográfiáját közreadjuk, úgy véljük, jó szolgálatot teszünk e város polgárságának s egyben a szerénységnek bizonyos mértékével remélni merjük azt is, hogy az szélesebb körökben is számot tarthat az érdeklődésre.
Szolgálatot teszünk polgártársainknak, mert csak azt tudjuk igazán szeretni, amit tökéletesen ismerünk. Igaz, hogy a szülőföld és lakóhely szeretetében sohasem szűkölködött a tokaji polgár. Nemcsak az, aki itt született, hanem az sem, akinek életpályáját e város falai között jelölte ki az isteni Gondviselés. Annak a közmondásnak „Ki a Tisza vizét issza, vágyik annak szíve vissza", Tokajjal kapcsolatban annyira igaza van, hogy ez ideig nem ismerünk embert, kit életkörülményei bárhová is sodortak tőlünk, megfeledkezett volna a tokaji szép napokról, ellenkezőleg szívesen felkeresik újra és újra városunkat, hogy szeretetükről továbbra is tanúbizonyságot tegyenek.
Pazar természeti szépségein kívül, melyet a hegynek, a Tisza, Bodrog folyók összefolyásának és az előtte elterülő nagy Alföldnek összhatása nyújt, maga a város ódonsága és ezer éves múltja is megragadja az embert.
Tokaj várossal általában nagyon sokan és sokszor foglalkoztak már ezideig is. Költők és írók magasztalják nektáros borát. Szirmay Antal, Zemplén vármegye hajdani aranytollú főjegyzője, Bél Mátyás történetíró, Kölcsey Ferenc, Petőfi Sándor, Zempléni Árpád, hogy csak a legkimagaslóbbakat említsem, nem győzik magasztalni hegyeink királyi borát s ugyanakkor legtöbben a város történetéről is megemlékeznek. így elég adat forog közkézen, melyekből a tokaji polgár saját városáról eddig is jóval többet tud, mint amennyit más hasonló körülmények között élő lakosság saját szülőföldjéről tudni szokott.
Most tehát, midőn kézhez kapja egy kötetben, habár dióhéjban is, mindazt, ami egy évezreden át városával történt, szülőföldje iránti szeretete bizonyára még inkább el fog mélyülni. Tudni és ismerni fogja mindazokat az eseményeket, melyek történelmi kifejlődésében szerepet játszottak, annyival is inkább, mert a kötet felölel olyan dolgokat is, melyek a város irattárának átkutatása után mint új eredmények kerülnek először a közönség elé.
Vissza