Előszó
A szükséges statikai és szilárdságtani ismeretek nélkül nem lehet gazdaságosan építeni, sem pedig kifogástalan szerkezeteket tervezni és készíteni. Ezt mindenki tudja és elfogadja, aki építéssel...
Tovább
Előszó
A szükséges statikai és szilárdságtani ismeretek nélkül nem lehet gazdaságosan építeni, sem pedig kifogástalan szerkezeteket tervezni és készíteni. Ezt mindenki tudja és elfogadja, aki építéssel foglalkozik; azonban sokan a statikai és szilárdságtani ismeretek igen bő tárgykörének megtanulását nehéznek tartják és ezért azt meg sem kísérlik és tartózkodón, bizonyos tisztelettel tekintenek erre e szerintük nehéz és megtanulhatatlan tárgykörre. Bizonyos, hogy ennek a tartózkodásnak egyrészt a szükséges, azonban már részben elfelejtett mennyiségtani ismeretek hiánya, de jórészt az az oka, hogy az, aki tanulni akar, könyv hiányában kénytelen jól-rosszul összeállított kézijegyzetekre szorítkozni, amelyek természetesen teljesen nélkülözik a céltudatosan felépített, didaktikai tapasztalatokon nyugvó tanítás módszereit.
Éppen ezért úgy vélem, hogy kötelességet teljesítek akkor, amidőn ezt a gyakorlati kézikönyvet útnak bocsátva, az egyébként is szegény gyakorlati műszaki irodalmunknak az épületszerkezetek statikáját és szilárdsági számítását tárgyaló könyv több évtizedes hiányát pótolni törekszem.
Azt is bizonyítani kívánom ezzel a könyvvel, hogy az épületszerkezetek statikája és szilárdságtana építőmesteri színvonalú tárgykörének megtanulása nem is nehéz. Csak a kezdet látszik ilyennek, és ezért kitartó türelemmel kell a kezdet nehézségein átesni. A könyv elsősorban oktatni, tanítani akar és ez a legfőbb cél irányította az egyes fejezetek egymásutánjának megállapítását is. Az akadémikus tárgyalási módszerrel szemben, amely a merevtestek statikáját élesen elválasztja a szilárdságtantól, a könyv közvetlenül a statikai alapfogalmak ismertetése után kezdi meg a szilárdságtan tárgyalását, gyakorlati példákkal megvilágítva, - és a merevtestek statikáját részletenkint, a megfelelő sorrendben következő helyeken mint a szilárdsági számításhoz szükséges tudnivalót ismerteti.
Ezzel a didaktikai módszerrel a gyakorlati példák egyrészt egyenkint bizonyítják a statikai ismeretek szükségességét, másrészt a statikai alapfogalmak gyakorlati alkalmazásával statikai érzéket nevelnek és ezt fokozatosan elmélyítik. Nemcsak ennek érdekében, hanem azért is, mert a képletek értelemnélküli mechanikus használata nem tanulságos, sőt egyenesen veszedelmes, azért az alapfogalmak és az egyensúly három feltételének ismétlésével a könyv mindegyik képlet levezetését is bemutatja. Ezek a levezetések lehetőleg rövidek és még a rugalmasságtan körébe tartozók is az elemi mennyiségtani ismeretek keretében maradnak.
Vissza