Előszó
Napi egymilliárd dollár fecsérlődik el Földünkön a fegyverkezésre. A nukleáris fenyegetés árnyékában élünk, és a felhalmozódott tömegpusztító eszközök képesek lennének többszörösen is elpusztítani az egész emberi civilizációt. Ezért elválaszthatatlan része életünknek és mindennapjainknak a békéért folytatott küzdelem. Amikor szót emelünk a fegyverkezési hajsza ellen, a rendezett nemzetközi kapcsolatokért, a biztonságért - tesszük ezt az élet nevében, a ma és holnap nemzedékeinek, magunk és mindannyiunk érdekében.
A világméretű harc, a szocialista országok, mindenekelőtt a Szovjetunió állhatatos politikája és rugalmas kezdeményezőkészsége a Béke-világtanács által szervezett lendületes tömegkampány meghozta már első eredményeit. Fontos részmegállapodások születtek, tárgyalások vannak folyamatban a legégetőbb kérdésekről, újra és újra bebizonyosodhat: nincs más ésszerű alternatíva, választási lehetőség, mint a békés egymás mellett élés.
Ez a józan felismerés azonban nem tört még utat a NATO-államok befolyásos vezető köreihez, a nagy hatalmú katonai-ipari gépezetekhez, amelyek nemhogy csökkentenék, de magasabb sebességfokozatra kapcsolják a fegyverkezés ütemét s a verseny új irányait kívánják megnyitni és kiprovokálni. Éppen emiatt váltott ki olyan felháborodást és tiltakozást a neutronfegyver kifejlesztésére vonatkozó amerikai terv. Joggal sokkolt százmilliókat a „tiszta bomba" képmutató cégére mögött rejlő kegyetlenség - az anyagi javak óvása s az emberéletek kioltása -, de az új fegyver minden területen új veszélyeket idézhet fel, hallatlanul bonyolíthatja a nemzetközi viszonyokat.
Erről szól ez a dokumentumkötet, amely tudósok elemzéseit, testületek, magyar és külföldi közéleti személyiségek, gyűlések állásfoglalásait, újságok kommentárjait foglalja magába. Azt szeretnénk érzékeltetni, miként látja a világ az új fegyvert, annak politikai, katonapolitikai, gazdasági, biztonsági, erkölcsi és humanitárius vonatkozásait. S amelyeknek következtetéseit levonva a szovjet képviselő és az amerikai Nobel-díjas, a berlini művész és a bonni teológus, az atomtudományban járatos tudós és a fémet munkáló esztergályos, a Pugwash-konferencia résztvevői és a pesterzsébeti gyűlésen kezüket felemelők csakis ugyanarra az eredményre juthattak: Mondjunk nemet a neutronbombára.
Ennek jegyében nyújtjuk át ezt a dokumentum-összeállítást az Olvasónak - a harcostársnak.
Vissza