Előszó
Népszerűnek ígérkező kiadványt szeretnénk a Tiszazug községei és Kunszentmárton város lakosságának kezébe adni, amikor megjelentetjük környékünk első tájegységi kalendáriumát. Régi hagyomány éled újjá ezzel a lépéssel, hiszen már jó hatvan évvel ezelőtt, az 1930-as esztendők elején rendszeresen megjelent a Kunszentmárton és Vidéke című hetilap kiadásában a "Karácsonyi Könyv", majd a Kunszentmártoni Híradó közkedvelt "Országzászló Naptár" sorozata.
Alföldi magyar népünk életében mindig jelentős szerepet töltött be a kalendárium, a nyomtatott irodalmi termékeknek ez a sajátos műfaja. Bízvást elmondhatjuk, hogy ez az évenként megjelenő könyv volt a Biblia mellett a legjobban megbecsült és leggyakrabban kézbevett olvasmány. Régi nádtetős házak és a végeláthatatlan rónaságon megbúvó kis tanyák mestergerendái alatt, könnyen hozzáférhető helyen tartották a kalendáriumot, amely az év minden napján tudott valami hasznosat, közérdeklődésre számontartó adatot nyújtani annak, aki kézbevette és áttanulmányozta. Ebből lehetett számontartani az esztendő naptári beosztását, az ünnepek rendjét, a böjti fegyelem betartásának előírásait éppen úgy, mint a nap felkeltének és lenyugvásának idejét,valamint a hold fényváltozásait. Mindezek mellett nagyon sok hasznos tudnivalót, gyakorlati tanácsot, de ugyanakkor épületes és szórakoztató olvasnivalót is tartogatott gyerek és felnőtt, fiatal és öreg számára.
Az 1993. évre megjelenő kalendárium kunszentmártoni kezdeményezéssel indult, de azzal a hagyományteremtő szándékkal, hogy szűkebb értelemben vett környékünk: a Tiszazug valamennyi községéhez, lakójához szóljon.
Ennek a sajátos földrajzi tájegységnek, amelyet igazán pontosan Tisza- és Körös-zugnak lehetne nevezni, egyek a céljai és közösek a hagyományai. A gazdasági, társadalmi és kulturális egymásrautaltság mindig megvolt és napjainkban is megtalálható a tiszazugi községek egymáshoz és Kunszentmártonhoz fűződő kapcsolatában. Ezt a gondolatot szeretné a közös kalendárium kiadása is erősíteni, különösen, ha tekintetbe vesszük: mennyi olyan közös értékünk van, amit eddig talán nem fedeztünk fel, nem vettünk észre, amelynek megismerésével /megismertetésével/ nemcsak másokat gazdagítunk, hanem mi magunk is gazdagabbak leszünk. A szerkesztőbizottság éppen ezért hívta össze több alkalommal is a tiszazugi községek vezetőit, hogy "szellemi kincstárukból" járuljanak hozzá a kiadvány sikeréhez. Egyelőre még nem teljes a színskála: csak néhány község jelentkezik írásművekkel a naptár lapjain, de az elkövetkező években - reményeink szerint - sorra kerül mindegyik település, így azután, ha sikerül ezt a kezdeményezést valóban élő hagyománnyá erősíteni, az egész Tiszazug: Szelevény, Tiszakürt,Tiszasas, Tiszaug, Nagyrév, Cibakháza, Kungyalu, Öcsöd, de még Tiszaföldvár is bemutatkozik az egyre szélesebb olvasótábor előtt. Amikor az érdeklődők jóindulatát várjuk, egyúttal azt is kérjük, tekintsék a most útnak indított kiadványt olyan próbálkozásnak, amely a ránk következő években egyre színesebbé válik, egyre több oldalról tudja majd bemutatni szűkebb hazánk: a Tiszazug községeinek és Kunszentmártonnak múltját, jelenét, kulturális örökségét, gazdag hagyomány világát, de ugyanakkor küzdelmes jelenét és jövőépítő törekvéseit is.
Naptárunk abban a tekintetben tér el az országos szintű hasonló kiadványoktól, hogy minden adat a térség községeire vonatkozik, minden írásmű helyi szerzőtől származik, illetve ehhez a tájegységhez kapcsolódik.
Vissza