Előszó
Thrákiáról hosszú időn át semmit sem tudtak. Az ókori görög történetírók különféle titokzatos legendákat fűztek az országhoz, amelyeket nem tudtak a görög történelemből, kultúrából, filozófiából és vallásból megmagyarázni. Ez egészen természetes volt. A thrák őskor komplex kutatása ugyanis - amit thrákológiának neveznek - Bulgáriában 1944. szeptember 9-e után lendült fel és sok országban csak az utóbbi időben indult fejlődésnek.
Thrákiából származik az európai történelem egyik legkülönlegesebb és legrejtélyesebb alakja, a mitológia-beli Orpheus. Ebben a misztikus alakban mindenki megtalálhatja azt, ami érdekli: a történész a legrégibb thrák királyt látta benne, aki hatalma alatt egyesítette a thrák területet; a régész az egyik legrégibb papot és templomalapítót; a zenész a legendás énekest, aki nemcsak az embereket és állatokat bűvölte el hangjával, hanem az Alvilág isteneit is; a filozófus az ókori gondolkodót, aki megreformálta a thrák vallást. Egyáltalán nem véletlen, hogy éppen Orpheusz az első, akinek a neve összefonódik Thrákia legneuralgikusabb pontjával - a Helléspontossal (Dardanellákkal), ahol Orpheus nem másnak, mint magának Dionysosnak, a bor és termékenység, a szertelenség, a jókedv és a kicsapongás istenének akaratából uralkodott. Diodóros szerint ugyanis, amikor Dionysos szilénoszokból, szatírokból, mainaszokból álló kísérleteivel át akart jönni Ázsiából Európába, meg kellett szereznie szoros birtokosának, Lykurgos thrák királynak a beleegyezését. A király megpróbálta becsapni az istent. Miután szövetséget kötöttek és Dionysos átkelt Európába, Lykurgos megparancsolta katonáinak, hogy öljék meg a jövevényeket. Egy bizonyos Charops azonban felfedte a cselszövést Dionysosnak. Ekkor az isten titokban visszament Ázsiába, magához vette katonáit, megtámadta Lykurgost, foglyul ejtette, megkínoztatta és keresztre feszítette. A Helléspontos feletti uralmat Dionysos Charopsra ruházta - aki Oiagros apja és Orpheus nagyapja volt.
E különös Orpheus-legendákban összekeverednek a Thrákiáról és a thrákokról szóló legrégibb adatok. Egy másik thrák személy, akiről Homéros eposzából és a görög legendákból tudunk, Rhésos thrák király. A görög hagyományokban hol a Strymón torkolatvidékén, hol a Pangaios helységben, hol a Rhodopéban bukkan fel, az Égei-tenger partján, ahonnan elindul, hogy segítsen Trójának az achájok ellen vívott háborúban. Persze tudjuk, hogy a trójai háborút Mykéné és az egész acháj világ a Helléspontosért indította, a szűk tengerszorosért, mely az Égei-tengertől a széles Fekete-tenger és a gazdag Kolchis felé vezet. Ugyanebbe az országba indult valaha lasón is, Argó nevű hajójával, és a Helléspontosnál csatlakozott hozzá Orpheus.
Vissza