Előszó
BEVEZETÉS
Színezésnek nevezzük azt a fizikai-kémiai folyamatot, amelyben a szálasanyag és színezék közötti kölcsönhatás eredményeként színes textilanyagot kapunk.
A színezés folyamata a színezékek oldataiban, ill. vizes diszperzióiban játszódik le.
A színezési folyamatot befolyásoló főbb tényezők a következők:
1. A színezékek kémiai szerkezete.
2. A szálasanyagok kémiai szerkezete, valamint fizikai és kémiai tulajdonságaik.
3. A színezékek kötődését biztosító erők.
4. A színezés körülményei, állapotjelzői (hőmérséklet, idő, pH, koncentráció stb.).
5. Az alkalmazott vegyszerek és segédanyagok anyagi minősége és koncentrációja.
6. A végrehajtására szolgáló gépek és készülékek szerkezete és működése. Az egyes tényezők szerepének ismerete és az összefüggések következetes alkalmazása a korszerű textilszínező iparban elengedhetetlen követelmény.
A színezés technológiája a színezékek, szálasanyagok és a különböző színezési segédanyagok kémiájának ismeretéből kiindulva a színezés gyakorlati kivitelezésével, a különböző színező eljárásokkal foglalkozik.
A textilipari színező eljárások nagy része tapasztalati úton alakult ki. Jó darabig a fejlődés alapja is csak a tapasztalat, és nem a céltudatos kutatómunka volt.
Bár a színezés elméleti kérdéseivel már a XVIII. században foglalkoztak, a tudományosság igényeit kielégítő szemlélet kialakulását csak az 1930-as évektől számíthatjuk.
Nagy lendületet adott a fejlődésnek a mesterséges és különösen a szintetikus szálasanyagok előállítása és elterjedése. Pl. a szintetikus szálakra és színezésükre vonatkozó kutatások majdnem párhuzamosan haladtak. Napjainkban tehát erre a szakterületre is egyre inkább jellemző a kiterjedt kutatómunka folytatása és eredményeinek gyakorlati alkalmazása.
Vissza