Előszó
BEVEZETÉS
A vegyipar a természetben megtalálható anyagok nagymértékű tervszerű átalakításával foglalkozik. Ezen átalakítás során uj anyagok egész sorát hozza létre. Ez az átalakítás azonban nem történhet meg a fizikai, valamint a kémiai törvények ismerete nélkül.
A kémia az anyagok tulajdonságaival és átváltoztatási lehetőségeivel foglalkozik. A kémiai reakciókat, azaz átváltoztatási lehetőségeket a kémia elsősorban csak a kiindulási anyagok, valamint a végtermékek szempontjából vizsgálja.
A fizika azokat: az eljárásokat vizsgálja, amelyekben energia átalakulások következnek be. Ezeket az energiaátalakulásokat azonban anyagátalakulás nélkül vizsgálja.
A fizikai kémia az anyagi és energiaváltozások közötti kölcsönhatásokat vizsgálja. A vizsgálandó kérdéseket a kémia (a vegyipar) veti fel, a vizsgálati módszereket a fizika adja.
Igy pl. a vizsgálati feladatok közé tartozik az anyag tulajdonságainak vizsgálata külső behatásokra. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden egyes anyagot külön-külön vizsgálunk, hanem egyes anyagcsoportokat vizsgálunk együtt. (Nem hidrogént, vagy oxigént vizsgálunk, hanem általában gázokat.)
Továbbá nemcsak az érdekel bennünket, hogy valamely reakcióban milyen anyagok vesznek részt, milyen anyagok keletkeznek, hanem azok mennyiségi viszonyai is, érdekel bennünket az egyes reakciók lefolyásának sebessége is, hiszen e két kérdés döntő a termelékenység szempontjából.
A kémiai reakciók mindig energiaváltozásokkal vannak összekötve, amelyek meghatározzák az illető folyamat lefolyását. A kémiai termodinamika, amely ezzel a kérdéscsoporttal foglalkozik, szintén egy nagy területe a fizikai kémiának.
Összefoglalva a kérdést megállapíthatjuk, hogy a fizikai kémia nem a speciális reakciókkal és anyagokkal foglalkozik, hanem általánosságban foglalkozik a reakciókkal és az anyagcsoportokkal.
A fizikai kémia fizikai és kémiai segédeszközökkel kutatja fizikai és kémiai folyamatok lehetőségeit és lefolyását, valamint kidolgozza kémiai, törvényszerűségek matematikai megfogalmazását.
Vegyipari gépek és készülékek tervezése és üzemeltetése e fizikai-kémiai törvények és törvényszerűségek ismerete nélkül nem valósítható meg.
Vissza