Előszó
Részlet:
"A fenntartható mezőgazdasági fejlesztés egyik döntő alapelve a természeti erőforrások hosszú távú védelmének biztosítása. Ez nemcsak a nemzetközi egyezményekből, az Európa Tanács-, OECD- és WTO-tagságunkból, a kormány modernizációs programjából, valamint a vonatkozó EU-szabályozások harmonizációs feladataiból és a környezet védelméről szóló törvényből származó kötelezettség, hanem piaci versenyképességünk növelésének is egyik fontos tényezője. Mezőgazdaságunk környezeti állapota ugyanis - amint azt a nemzeti agrárprogram (NAP) környezetvédelmi fejezete megállapítja - kedvezőbb képet mutat, mint a fejlett európai államokban. A mezőgazdasági eredetterhelések a talajok minőségének romlásában, a felszíni és a felszín alatti vizek szennyezésében, a természetes élőhelyek csökkenésében és károsodásában, illetve általánosságban a biodiverzitás csökkenésében valamelyest kisebb szerepet játszottak Magyarországon, mint a fejlett iparral és iparosodott mezőgazdasággal rendelkező országokban. A magyar agrárgazdaság fejlesztésénél tehát komparatív előnyként és piaci tényezőként kell figyelembe venni, hogy a termelés, a feldolgozás, a raktározás és az értékesítés során a termelők környezetkímélő eljárásokat alkalmazzanak, és így az egész agrárgazdaságban érvényesüljenek az agrár-környezetvédelem szigorodó nemzetközi előírásai, melyek két fő területre összpontosulnak:
• a természeti erőforrások védelmére (talaj-, felszíni és felszín alatti vízkészletek, genetikai erőforrások, erdő és táj), továbbá
• a fogyasztásra, illetve felhasználásra kerülő termékek minőségbiztosítására, szennyező anyagoktól való mentességére, az élelmiszer-biztonság növelésére.
A környezeti és természeti adottságaink figyelembevételével agrár-környezetvédelmi és termelésfejlesztési szempontból is háromtípusú földhasználat kialakítása célszerű:
• védelmi célú (vízminőség-, talaj-, természet- és tájvédelem) földhasználat,
• extenzív termelési célú földhasznosítás (mezőgazdasági termelésre kedvezőtlen természeti adottságú területeken) és
• intenzív termelési célú földhasználat (a kedvező agroökológiai potenciál és tájgazdálkodás szempontjait figyelembe véve)."
Vissza