1.069.245

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Természettudományi Közlöny 1932. január-december

Havonkint kétszer megjelenő folyóirat közérdekű ismeretek terjesztésére. - 64. kötet, 1-12. szám (947-970. füzet)

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Kir. Magyar Természettudományi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Aranyozott kiadói egész vászonkötés
Oldalszám: 596 oldal
Sorozatcím: Természettudományi Közlöny
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Teljes évfolyam, pótfüzetek nélkül. Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal illusztrálva. Kir. Magy. Egyetemi Nyomda nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:

A világ vége.
A világ, vagyis a tér és idő négy méretű : három térbeli mérete van, a negyedik mérete pedig az idő. Tehát több irányban kereshetjük a végét. Ezért legelőször azt a... Tovább

Előszó

Részlet:

A világ vége.
A világ, vagyis a tér és idő négy méretű : három térbeli mérete van, a negyedik mérete pedig az idő. Tehát több irányban kereshetjük a végét. Ezért legelőször azt a kérdést kell vizsgálnom, miféle véget gondolok, térbeli vagy időbeli véget-e?
A gömbalakú tér. Térbeli méretekben nem kell már a világ végét keresnünk. Bizonyos okokból azt hisszük, hogy a világ, ami térbeli méreteit illeti, gömbalakú. Ennek értelme a következő. Ha a térben bizonyos irányban haladunk, nem jutunk soha a tér végére, de nem is folytathatjuk utunkat a végtelenig, hanem amikor már fel nem foghatóan nagy utat tettünk meg, azt vesszük észre, hogy visszajutottunk kiinduló pontunkhoz, más szóval, ,,körüljártuk a világot". Az ilyen természetű térről azt mondjuk, hogy véges, de határa nincs. A gömb felülete egyik példája a két méretű véges, de nem határolt folytonos alakzatnak. Ügy gondoljuk, hogy három méretű terünkben is ilyenféle összefüggés van, de a harmadik méret miatt természetesen sokkal nehezebben tudjuk leírni. Ha megkíséreljük, hogy gömbalakú terünket leírjuk, akkor arra kell gondolnunk, hogy a gömb felülete a mi három méretű terünknek analógiája. A gömb belseje és külseje a leírásnak nem tényleges elemei, ezeknek a világban semmi sem felel meg.
Újabban elsősorban Lemaitre vizsgálataiból tudjuk, hogy a gömbalakú tér elég gyorsan kiterjed. Ezért ha körül akarjuk járni a világot és vissza akarunk jutni kiinduló pontunkhoz, akkor nagyobb sebességgel kell mozognunk, mint a fény. Mert amíg utunkon késlekedünk, az előttünk levő pálya meghosszabbodik. Úgy járunk, mint az, aki a versenypályát akarja befutni és a véget jelző szalag gyorsabban mozog előre, mint a versenyzők. A csillagokat és a halmazokat úgy írhatjuk le, mintha folyton kiterjedő gumigömb felületén lennének. így az égi testek, ha nem vesszük figyelembe saját mozgásukat és kölcsönös tömegvonzásuk hatását, egyszerűen a felfúvódás miatt mindjobban távolodnak egymástól. Valószínű, hogy a spirális ködök olyan messze vannak, hogy a kölcsönös tömegvonzás alig befolyásolja őket és a felfúvódás hatása tisztán mutatkozik rajtuk. Néhány év óta tudjuk, hogy elég gyorsan szétszóródnak és távolodásuknak megmért sebességét mint a világ kiterjedésének sebességét tekintjük.
Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem