1.059.310

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Természettudományi Közlöny 1923. (nem teljes évfolyam)

Kéthavonkint megjelenő folyóirat közérdekű ismeretek terjesztésére - LV. kötet, 1.szám (803 füzet), 3-6. szám (805-808. füzet)

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Kir. Magyar Természettudományi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői vászonkötés
Oldalszám: 382 oldal
Sorozatcím: Természettudományi Közlöny
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, rajzokkal illusztrálva. M. Tud. Társulatok Sajtóvállalata RT. nyomatta, Budapesten. Nem teljes évfolyam. Hiányzik a 2. szám (804. füzet.). További szerzők a folyóiratokban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a januári számból
Az agyvelő mozgató, érző, zenei középpontjairól és a zeneművészekről.

A központi idegrendszer finomabb szerkezetének megismeréséhez egyrészt azok az anatómiai... Tovább

Előszó

Részlet a januári számból
Az agyvelő mozgató, érző, zenei középpontjairól és a zeneművészekről.

A központi idegrendszer finomabb szerkezetének megismeréséhez egyrészt azok az anatómiai vizsgálatok vezettek, melyek sorozatos metszetek készítésével az idegrendszer alkotóelemeit különleges festési módszerekkel elkülöníteni igyekeztek, másrészt a fejlődéstani vizsgálódások mellett azok a kutatások, amelyeket az egyes idegpályák kísérlet vagy kóros állapot okozta sérülése vagy megszakítása után észlelhető degenerálódás útjainak megismerése érdekében végeztek. Az agyvelő két féltekéjét, amelyeken a homlok-, fal-, nyakszirt- és halántékkarélyt különböztetjük meg s amelyeket a közép felé eső (medialis) felületen hatalmas rostnyaláb (a kérges test) köt össze, kívülről 4-5 mm vastag szürke köpeny (az agykéreg) borítja s kiterjedését elősegítik a nagyobbszámú árkok és tekervények. Legfontosabb elemei a többféle (legnagyobbrészt pyramis-) alakú ganglionsejtek és az őket körülhálózó s belőlük kiinduló idegrostocskák, melyeknek egy része ágazatosan szétoszlik, másik része (mint tengelyfonál) továbbhalad s rövidebb-hosszabb út után más idegsejtet fon körül, vagy mellékágakat bocsátva, egyenesen a végső készülékhez jut s abban ecsetszerűen szétoszlik. Vannak az agykéregben tehát egyes kéregterületeket egymással és a mélyebben fekvő, valamint a környéki (periferiás) részekkel összekötő (asszociációs és projekciós) rostok. Az idegsejtek és rostok között a degenerálódás folyamatánál felszaporodó s bizonyos anyagcserebeli feladatot teljesítő gömbölyű, hosszúkás, pók- és csillagalakú gliasejtek és rostok foglalnak helyet, melyek a kéreg alatt képződött és tovább futó idegrostokból összeszövődött fehérállományban nagyobb számban jelennek meg. A fehérállomány különféle irányban haladó, kereszteződő rostjai létesítik az egyes agyvelőbeli tekervények, karélyok, a két agyfélteke egyes mezői, a kéreg alatt levő, idegsejteket is tartalmazó nagy dúcok, a nyúlt-, a kisagy, a gerincvelő, valamint a környéki területek között az összeköttetést. Vissza
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Természettudományi Közlöny 1923. (nem teljes évfolyam) Természettudományi Közlöny 1923. (nem teljes évfolyam) Természettudományi Közlöny 1923. (nem teljes évfolyam) Természettudományi Közlöny 1923. (nem teljes évfolyam)

A 803. füzet a belső fejlécen tévesen van számozva. Egy lap széle szakadt, hiányos.

Állapot:
3.700 Ft
1.850 ,-Ft 50
9 pont kapható
Kosárba