Előszó
Test, természet, természettudomány, természettan.
Az ember érzékei segítségével észreveszi az anyagot. A határok közé foglalt anyagot testnek, a testeknek összességét pedig természetnek nevezzük....
Tovább
Előszó
Test, természet, természettudomány, természettan.
Az ember érzékei segítségével észreveszi az anyagot. A határok közé foglalt anyagot testnek, a testeknek összességét pedig természetnek nevezzük.
A testeken különböző tulajdonságokat figyelhetünk meg, pl. az alakot, színt, nagyságot, keménységet stb. E tulajdonságok változásoknak vannak alávetve, pl. a jég megolvad, a meleg a test térfogatát megnagyobbítja, a fa meggyullad stb. E változások a természeti tünemények s ezeknek megfigyelésével, tanulmányozásával foglalkozik a természettudomány.
A természettudomány egyik ága a természettan vagy fizika. Ez azokkal a természeti tüneményekkel foglalkozik, amelyek a testek anyagi összetételét meg nem változtatják.
Feladata tehát, hogy a testeken és tulajdonságaikon mutatkozó külső változásokat felfedezze, megvizsgálja és megmagyarázza. Felfedezi a tüneményeket, midőn azokat a természetben észreveszi és megfigyeli. Megvizsgálja, midőn kísérletileg megismételve azokat, igyekszik lefolyásukban a törvényszerűséget megállapítani, mert meg vagyunk győződve, hogy a természetben minden bizonyos változatlan törvények szerint történik. Végül a tünemények okát kutatva, igyekszik azokat megmagyarázni, midőn az egyes tünemények és tüneménycsoportok összefüggését állapítja meg.
A testeken találunk oly tulajdonságokat, melyeket valamennyi testen felismerhetünk. Ezek a testeknek általános tulajdonságai.
Vissza