Előszó
Kedves 5. osztályos tanuló!
Az elmúlt tanévekben, a környezetismeret-órákon már sok mindent megtanultál a növényekről, az állatokról, ismerkedtél az időjárással, a felszínformákkal és a térképekkel. Változásokat figyelhettél meg környezetedben.
Ötödik osztályban a természetismeret-órákon közvetlen környezeted élővilágáról, a zöldség- és gyümölcsfélékről és ezek károsítóiról, a házi- és a ház körül élő állatokról és a kedvtelésből tartható kisállatokról tanulsz.
Elmélyülhetsz a térkép rejtelmeiben, de megfigyelheted az időjárás és az éghajlat jelenségeit is.
Számtalan kísérlet segítségével a környezetünkben lezajló fizikai változásokat is megértheted.
Sok érdekeset tanulsz majd a folyókról, tavakról és megfigyelheted azt is, hogy a természet erői miként alakítják a felszínt.
A tankönyv, amit most a kezedben tartasz, ezeket a témaköröket tartalmazza.
Az egyes leckékben a fontosabb fogalmakat, folyamatokat vastag betűkkel jelöltük, melyek megkönnyítik ezen ismeretek megjegyzését.
A leckék végén összefoglaló kérdésekkel ellenőrizheted tudásodat. Törekedj arra, hogy a tananyag lényegét összefüggően, saját szavaddal is el tudd mondani!
Az összefoglaló kérdések után önálló vagy csoportos megfigyelések, vizsgálódások elvégzésére kapsz ötleteket. Mindig tartsd szem előtt, hogy környezetünket, az abban zajló változásokat és az ott élő élőlényeket nem ismerheted meg, ha csak a tankönyved veszed a kezedbe! A színes képek és a rajzok segítenek a tanulásban, de nem helyettesíthetik a vizsgálódást, melyek nagyon fontosak. Ahhoz, hogy mikor, mit és hogyan kell megfigyelni vagy megvizsgálni, mindig segítséget ad a tankönyv.
A vizsgálódásokat és a kísérleteket mindig nagyon óvatosan, felnőttel együtt végezd, ügyelve magad és mások testi épségére!
Apró betűvel szedve esetenként kiegészítő anyagrészeket is találsz. Ezeket természetesen nem kell megtanulni, de érdemes elolvasni, sok hasznos dolgot megtudhatsz belőlük. Erre a tankönyvben a bölcs bagoly képe hívja fel a figyelmedet.
Ha bővebben érdekel, amiről tanulsz, találsz hozzá könyvajánlatot!
A tankönyvhöz tartozik a munkafüzet. Az itt található feladatokat mindig önállóan oldd meg! Így a munkafüzet segít abban, hogy a megszerzett ismereteket alkalmazd, és tudásod tartóssá váljon.
A földrajztanulásnál nagyon fontos, hogy a megismert helyeket azonnal keresd is meg a térképen. Tanulás közben mindig legyen előtted az atlasz!
Még egy jó tanács a tanuláshoz: készíts kis kártyákat, melyek egyik oldalára írd fel az újonnan tanult élőlény vagy jelenség nevét, a másik oldalára a legfontosabb jellemzőit. A folyamatosan gyűlő kártyáiddal mindig átismételheted a korábban tanultakat.
Őszintén reméljük, hogy tankönyvünk felkelti érdeklődésedet, és úgy sajátítod el belőle a tananyagot, hogy közben meg is kedveled ezt a tantárgyat.
Vissza