Előszó
Kedves Gyerekek!
Ebben a tanévben folytatjuk barangolásunkat a természet megismerésére. Eddig lakóhelyünk környezetével, a gyümölcsössel és a zöldségeskerttel, néhány háziállattal és szántóföldi növénnyel ismerkedhettetek meg. A 6. évfolyamban megismeritek hazánk jellegzetes természetes életközösségeit, élőhelyeit, jellegzetes növény- és állatfajait.
Barangolásunkat az erdőben kezdjük, majd a rétek, a vizek és vízpartok felfedezésével folytatjuk.
Megtanuljátok, hogy az életközösségekben minden élőlény hasznos, még akkor is, ha egyik-másik nem is tetszik nektek annyira.
A földrajz keretében megismerkedtek a világrészekkel és az óceánokkal, a térképen való alaposabb tájékozódás céljából pedig a földrajzi fokhálózattal. Magyarázatot kaptok a nappalok és éjszakák váltakozására, és arra is, hogy miért vannak évszakok. Bebarangoljuk hazánk szép tájait, és megismerkedtek a Kárpát-medence földrajzával. Megtanuljátok Európa különböző éghajlatainak jellemzőit. A tananyag lehetőséget ad arra, hogy mindent jól megfigyeljetek, keressétek az ok-okozati összefüggéseket, a jelenségek magyarázatát. A tanulásban, a hasznos ismeretek elsajátításában továbbra is segítséget nyújt az atlasz és a térképek.
Az élettelen természet sok érdekes jelenségét ismeritek meg, ha elvégzitek a kísérleteket.
A tankönyv külön része az egészségtan, amelynek keretében sok hasznos ismeretet szerezhettek a helyes életmódról, környezetünk védelméről.
A tankönyvben minden tananyagban kérdéseket találtok. Ezekkel a kérdésekkel ellenőrizzétek tudásotokat! A tankönyv szövegének végén a „Jegyezd meg!" címszó alatt megtaláljátok az újonnan tanult legfontosabb fogalmakat.
A munkafüzet feladatainak megoldása a tankönyv anyagának megerősítését szolgálja.
A kiegészítő anyagok sok érdekes ismeretet tartalmaznak. Nem megtanulandó, de érdemes elolvasni!
Reméljük, hogy az itt szerzett ismereteken keresztül még jobban megszeretitek a természetet, és tudatosan munkálkodtok a környezet és a természet védelme érdekében.
Vissza