Előszó
1. A vázlatrajzolás és a rajzfüzet célja.
A vázlatrajzolás a katonai szolgálatban nem nélkülözhető. a füzetben megtalálható a leggyakrabban előforduló térképvázlatok helyes rajza, az üresen...
Tovább
Előszó
1. A vázlatrajzolás és a rajzfüzet célja.
A vázlatrajzolás a katonai szolgálatban nem nélkülözhető. a füzetben megtalálható a leggyakrabban előforduló térképvázlatok helyes rajza, az üresen hagyott helyek a vázlatrajzolásnak a megadott feladatok alapján való begyakorlására szolgálnak.
A füzetet sikerrel csak az használhatja, aki a jelek értelmét megtanulta és a "Térképjelek gyakorló rajzfüzeté"-t már kirajzolta és ennek alapján a térképjeleket már rajzolni is tudja.
A rajzfüzet célja, hogy megmutassa, miképen kell célszerű, helyes és használható térképvázlatot késziteni. A tér képének vázlatos lerajzolásával sok írásbeli munkát takaríthatunk meg. a helyzet (kép) sokkal érthetőbb, ha azt körülményes leírás helyett egynéhány vonással rajzban fejezzük ki.. a vázlat helyes, tisztán érthető és gyorsan elkészített rajz legyen.
A vázlatrajzolás alapkövetelményei: 1. mit, 2. hogyan (milyen kivitelben), 3. mennyi idő alatt kell a feladatot lerajzolni. Tehát helyes és gyors munkát kell végeznünk. Ehhez tudnunk kell, hogy mit akarunk lerajzolni. (Ez a vázlat célja.) Másodszor meg kell fontolnunk, hogy a célt miképen tudjuk rajzban legjobban és legszembeötlőbben kidomborítva elérni. (E szerint alakul a vázlat nagysága is.) Végül a rendelkezésre álló idő szabja meg, hogy milyen legyen a vázlat rajzi kivitelének módja.
A jó vázlat követelményei: 1. pontos, 2. helyes, 3. egynéhány vonással kifejezett, tiszta és érthető rajz, 4. vonalas mérték, 5. "Észak" irányát jelző nyíl (ha ez a lap szegélyével nem párhuzamos), 6. a rajzoló neve, 7. az elküldés helye és ideje.
Vissza