Előszó
A török háborúk korában a Német-Római Birodalom területén több Kartenliebhaber (térképek szerelmese) működött. Ezek a tábornokok, hercegek hadmérnökeikkel minden várat, csatát, tábort lerajzoltattak, gyűjteményekből másoltattak s a hadjárat végén a rajzokat családi gyűjteményükben helyezték el. A 19. században a látrajzok, térképek állami, vagy egyetemi gyűjtemények kezelésébe kerültek. A magyar vonatkozású térképek tekintetében a Bécsi Hadilevéltár (Kriegsarchiv Wien) a leggazdagabb, második helyen áll a karlsruhei Tartományi Főlevéltár (Generallandesarchiv Karlsruhe), a harmadik a bolognai egyetem könyvtárában (Biblioteca Universitaria di Bologna) a Marsigli-gyűjtemény, ezután következik a Württembergi Tartományi Könyvtárban (Württembergische Landesbibliothek) a Nicolaigyűjtemény, amellyel ez a könyv foglalkozik. A fenti sorrend nem végleges, az Isztambuli Egyetemen őrzött térképanyag, mely még feltárásra vár, biztosan az első három között foglal helyet.
A kutatót mindig érik meglepetések. Ilyen volt számomra 2008-ban a stuttgarti kutatás, a Württembergi Tartományi Könyvtár Nicolai-gyűjteményének 155 kötete (22 000 rajz), amely nincs feltárva. A mai napig cédula-katalógus sem áll rendelkezésre. A gyűjteményt Gerhard Henning ismertette 1985-ben. A 155, 46-77 cm törzsmagasságú kötetbe beragasztott 22 000 rajzot Ferdinánd Friedrich von Nicolai (1730-1814) gyűjtötte 1751-1786 között. Nicolai a Stuttgart melletti Cannstattban született 1730-ban, amikor a másik nagy térképgyűjtő, Luigi Ferdinando Marsigli Bolognában elhúnyt. Nicolai szintén közkatonából lett tábornok. A rendkívül olvasott, tudós katona sokat utazott, közben könyveket, térképeket vásárolt. Magánkönyvtárát, nagy tervrajzgyűjteményével együtt 1786-ban a württembergi herceg megvásárolta. A földrajzi anyag: Európa országtérképei, városok és várak látképei és tervrajzai, templomok, középületek rajzai. Sok a katonai anyag, táborozások, manővertervek. Az építőművészet is gazdagon képviselve van: szobák, oszloprendszerek. Speciális témák a diadalívek, földgömbök, bútordizájn.
1944-ben a könyvtárat bombatámadás érte. A tervrajzgyűjtemény megmaradt, mert már korábban vidékre telepítették. Gerhard Henning 1985-ben arra hivatkozott, hogy az óriási terjedelem és a gyűjtemény sokoldalúsága a feltárást megakadályozta, a jelenlegi gazdasági helyzetben a könyvtár a munkát nem tudja elvégezni. E sorok írója 2008-ban 36 kötetet kutatott át, 191 magyar vonatkozású rajzot talált, ezeket itt publikálja. Véleményem szerint szükséges lenne a többi 119 kötetet is átkutatni.
Mivel 2010-ben Európa kulturális fővárosa Pécs, jelen könyvet ennek a tiszteletére szánom.
Dr. Kisari Balla György
kartográfus
Vissza