Előszó
A m. kir. honvéd térképészeti intézet a Magyar Katonai Szemle 1941. évi számaiban folytatólagosan közölt 37 térképészeti példát s ezek megoldását is hozta. Ezeket most 60-ra kiegészítve, könyvalakban közreadjuk.
A közreadással a honvéd térképészeti intézet a következő célt szolgálja: 1. Érdeklődés felkeltése a térképészeti kérdések iránt,
2. a térképolvasás fejlesztése, ápolása és a térképpel szemben bizalom támasztása gyakorlati példák útján s végül
3. oktatási segédlet nyújtása.
Fölösleges hangsúlyozni, vagy bizonyítani a térkép és az ezzel összefüggő kérdések fontosságát. A hadviselés mindén ágában és részletében elengedhetetlen és állandó eszköz; nem csupán a katonai, hanem a polgári élet számtalan megnyilatkozásában is. A tudományos, ipari, mezőgazdasági munkálkodás eredményessége - sok esetben - nem nélkülözheti a térképet. Hogy azonban ebből tényleges, nagy hasznot kapjunk, szükséges, hogy azt helyesen tudjuk olvasni. Erre nyújt segítséget füzetünk. Érthető, hogy elsősorban a katona érdekét tartottuk szemelőtt.
A példák - a legegyszerűbbtől kezdve - felölelik mindazokat a kérdéseket, amik a csapattisztet a térképpel, a térképolvasással kapcsolatosan gyakorlatilag érdekelhetik. A járőrvezetőtől kezdve a csapatvezetőig mindenki megtalálhatja az érdekkörébe eső példákat; de a füzet a cserkésznek, turistának vagy leventekiképzőnek is igen hasznos segédletet nyújt.
Az összeállítás első része a példákat, második része a megoldásokat hozza.
A tartalomjegyzéket lásd a végén!
Budapest, 1941. március hó.
M. kir. honvéd térképészeti intézet parancsnokság.
Vissza