Előszó
Az Olvasónak, ha felületesen lapozza át a könyvet, úgy tűnhet, heterogén kiadványt vett a kezébe. Való igaz, tematikailag különböző tanulmányok kerültek közös kötetbe: a fiatalok véleménye...
Tovább
Előszó
Az Olvasónak, ha felületesen lapozza át a könyvet, úgy tűnhet, heterogén kiadványt vett a kezébe. Való igaz, tematikailag különböző tanulmányok kerültek közös kötetbe: a fiatalok véleménye hazájukról, szülőföldjükről, önmagukról, vélt és elvárt távlataikról, az ország gazdasági helyzete, eladósodottsága, a Világbank működése, női egyenjogúság, üzleti etika, informatika a gazdaságban, sajtó, nemzedékváltás a politikai életben, a politikai közélet terheltsége, választási rendszer, s mellékletként egy tavaly nyári rendezvény A közös jegyet és vonulatot azonban éppen ez az utóbbi, a fiatalok nyári manifesztációja, az L Vajdasági Szabadegyetem adja meg: ez teszi egységes kötetté az értekezéseket, vitaanyagokat, tanulmányokat, eseménynaptárt stb. Az egyetemi hallgatók egy csoportja, mondjuk ki örömmel: a jövendő értelmiség, 2002 nyarán az itt olvasható közéleti, társadalmunkat, közösségünket meghatározó vagy jelentős mértékben befolyásoló kérdések iránt - gazdasági távlatok, jogi keretek, társadalmi változások, politikai szereplehetőség, szabad gondolkodás és szellem - mutatott megkülönböztetett érdeklődését.
Nem szokványos ún. ifjúsági könyv, mert - az utolsó fejezet kivételével - csupa olyan téma szerepel a kötetben, amely sok, közösségben gondolkodó felnőttet is foglalkoztat. Csakhogy bizonyos dolgokban a fiatalok érintettebbek, mint a felnőtt nemzedék. Életkorukat tekintve múltjuk még ugyan alig van, de szinte már mindent megéltek. A „nagy jót" csak hallomásból ismerik, iskolás és egyetemistaéveik egy részét levegőtlen, lehetőségek nélküli időszakban élték meg.
Vissza