Előszó
Részlet a könyvből:
A Biblia Isten kijelentése
A Biblia görög eredetű szó, a "biblion" többesszáma és azt jelenti: könyvek. A Biblia tehát nem egy könyv, hanem egy 66 könyvből álló gyűjtemény,...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
A Biblia Isten kijelentése
A Biblia görög eredetű szó, a "biblion" többesszáma és azt jelenti: könyvek. A Biblia tehát nem egy könyv, hanem egy 66 könyvből álló gyűjtemény, amelynek az összegyűjtése közel másfél ezer évig tartott.
A Biblia két főrészből áll: Ószövetségből és Újszövetségből. Ezt az elnevezést onnan kapta, hogy a Bibliában gyakran előfordul a "szövetség" szó. Az Ószövetségben azt olvassuk, hogy Isten szövetséget kötött Nóéval, Ábrahámmal és Mózessel /2Móz 19,5/, az Újszövetségben pedig maga Jézus beszél az úrvacsora szereztetése alkalmával új szövetségről /Mt 26,28; 1Kor 11,25/. A Biblia középpontjában tehát Isten szövetsége áll. Az Ószövetség előre mutat Krisztusra, a Jézus Krisztusban kötött új szövetség pedig az ószövetségi ígéretek beteljesedése. A kettőt Krisztus személye köti össze. Erre utal egyházunk címerében a zászlós bárány, amely a kinyitott Ó- és Újszövetségen áll.
Tertullianus egyházatya a II. században alkalmazta először az Ószövetségre és az Újszövetségre az Ótestamentum és Újtestamentum megjelöléseket, ami azóta is gyakran használatos. Jóllehet a "testamentum" szó a szövetség szó latin fordítása, a magyarban nem szerencsés a használata, mivel a "testamentum" szó hallatán a végrendelet jut eszünkbe. A végrendelet egy halott ember akaratát foglalja magában, a Biblia pedig az élő Isten szövetségéről tesz bizonyságot. Ezért beszélünk mi inkább Ószövetségről és Újszövetségről.
Az a szó, amelyet a Bibliánk kijelentésnek fordít, az eredeti szövegben "leleplezést" jelent. Isten kijelentette magát, félrevonta a leplet önmagáról, hogy megismerhető legyen. Nem az embernek kell tehát Isten létét bizonyítania, a lényét megfejtenie - hiszen erre úgyis képtelen lenne - hanem Isten maga mutatta meg magát. Isten a természetben, a történelemben és a lelkiismeretben jeleket ad magáról, de ennél sokkal világosabb és teljesebb kijelentése, önleleplezése az üdvösség története, úgy ahogy az az Ó- és Újszövetségben áll előttünk. A legteljesebben Jézus Krisztusban mutatta meg arcát Isten nekünk. "Ő gyújtott világosságot a mi szívünkben, hogy a Jézus Krisztus arcán felismerjük Isten dicsőségének ragyogását." /2Kor 4,6/
Vissza