Fülszöveg
A 'Cikkek, esszék, elemzések' első kötete, A rendszerváltás rendszere írásainak fő témái: a szocializmus berendezkedése a múlt század '40-es éveinek végén, k50-es éveinek elején, az '56-os forradalom és Kádár kiegyező szocializmusa, a rendszerváltozás fedett szakasza s benne: a kádári polgárosodás két fő szereplőjének, a menedzser-tulajdonosnak és a második gazdaságbeli kisvállalkozónak a kialakulása. A tulajdon - egyebek közt a szövetkezeti tulajdon - 'mozgása' a fedett és a nyílt rendszerváltozás folyamán. Ezzel is kapcsolatban: a polgár és a polgárosodás problémája. A szocializmusbeli politikai vezetők által cserbenhagyott munkásság sorsának és a munka világának alakulása. S mindezt átfogva: a politika és a pártküzdelmek a '90-es évek elején-közepén. A szerző - mint országgyűlési képviselő és mint politikai tanácsadó - érzékeny tekintettel figyeli a rendszerváltozás hullámzó világát, de elsősorban a felszín alatti összefüggéseket és szerkezeti mozgásokat ragadja meg. A kétkötetes...
Tovább
Fülszöveg
A 'Cikkek, esszék, elemzések' első kötete, A rendszerváltás rendszere írásainak fő témái: a szocializmus berendezkedése a múlt század '40-es éveinek végén, k50-es éveinek elején, az '56-os forradalom és Kádár kiegyező szocializmusa, a rendszerváltozás fedett szakasza s benne: a kádári polgárosodás két fő szereplőjének, a menedzser-tulajdonosnak és a második gazdaságbeli kisvállalkozónak a kialakulása. A tulajdon - egyebek közt a szövetkezeti tulajdon - 'mozgása' a fedett és a nyílt rendszerváltozás folyamán. Ezzel is kapcsolatban: a polgár és a polgárosodás problémája. A szocializmusbeli politikai vezetők által cserbenhagyott munkásság sorsának és a munka világának alakulása. S mindezt átfogva: a politika és a pártküzdelmek a '90-es évek elején-közepén. A szerző - mint országgyűlési képviselő és mint politikai tanácsadó - érzékeny tekintettel figyeli a rendszerváltozás hullámzó világát, de elsősorban a felszín alatti összefüggéseket és szerkezeti mozgásokat ragadja meg. A kétkötetes válogatás első kötetében olvasható - egyebek közt - a '70-es években Párizsban Kovács János álnéven megjelent (azóta sehol sem publikált) tanulmány '56-ról és a kádári kompromisszumról, a 'megalvadt struktúrák' problémáját elsőként megnevező 199l-es frakciófelszólalás, a '90-es évek olajügyeinek elemzése, az SZDSZ koalíciókötésének korabeli értelmezése, a Fidesz 1996-os első vitairatának bevezető tanulmánya, s a 'rendszerváltás rendszerének első bemutatása.
A 'Cikkek, esszék, elemzések' második kötete, A történelem főutcáján írásainak fő témái: az egyre hevesebb támadások kereszttüzébe kerülő nemzet mibenléte és állapota, az SZDSZ mint az MSZP 1994-es hatalomra segítője, az MSZP és az SZDSZ első koalíciós ciklusának és az MSZP-nek mint pártnak az elemzése, a rendszerváltozás tízegynéhány évének értelmezése, a fideszes-kisgazda-kereszténydemokrata koalíció politikája, a politikai helyzet egyes mozzanatai közvetlenül a 2002-es választások előtt és után, a rendszerváltás rendszerének újabb alakulása, Európa, az iraki háború igazi céljai, korunk morális átalakulásának és a keresztény ' emberszerkezetnek' problémái. A szerző mint szociológus és mint politikai elemző a '90-es évek közepe utáni évtizedben is érzékenyen figyeli a politika alakulását, s továbbra is elsősorban a mélyebben fekvő összefüggések bemutatására és értelmezésére törekszik. A kétkötetes válogatás második kötetében olvasható - egyebek közt - a szerzőnek az 1990-es országgyűlési címer-vitában elhangzott, a koronás címert támogató felszólalása, az MSZP-SZDSZ koalíció hatalomgyakorlásáról szóló 1999-es cikksorozat teljes szövege, a '90-es évek legismertebb korrupciós ügyeinek bemutatása és értelmezése, egy a Fidesz 2001-es vitairatában felhasznált történelemmagyarázó tanulmány, a jobboldalt érő politikai vádaknak - köztük a 'szétszakítás' vádjának - igaz értelme és tartalma, a 'holokauszttagadás' problémájának állása, a Magyar Polgári Demokraták Társasága iraki háborúval kapcsolatos 2003. február 17-i rendezvényének bevezető előadása s a Hamlet - a hamleti ember - elleni korszakos támadás lényege és legismertebb szépirodalmi ábrázolásainak felidézése.
Vissza